top of page

„Mój przyjaciel Ufik” – ZIOM (ocena 5/10)


Kosmiczna animacja przystosowana dla młodszych widzów.

Główny bohater (nie jest to bynajmniej tytułowy Ufik) wychowuje się ze swoimi rodzicami w przestrzeni kosmicznej. Awaria powoduje, że zostaje sam, a jego jedynym przyjacielem pozostaje …. jeszcze nie tytułowy ufik, a roboto ZIOM (zintegrowany opiekun międzygalaktyczny). Lądują na planecie w oczekiwaniu na sondę, która ma ich uratować.

Prosta, nieskomplikowana, chociaż oczywiście wtórna, szablonowa i przewidywalna fabuła. Chłopiec ma dużo przygód na wyspie, a przy okazji przechodzi przyśpieszony kurs samodzielności. Poza może jedną sceną (sikanie) film jest dostosowany do najmłodszego widza, które na pewno nie przeszkadzają zapożyczenia z innych produkcji. Sprzyja temu również warstwa realizacyjna: kolorowa i żywa animacja, a niebezpieczeństwa nie są jakieś straszne.


Przestrzelił natomiast polski dystrybutor, który chciał nawiązać do popularności filmów o podobnym tytule (chociażby „Mój przyjaciel smok”). Niestety ten cały tytułowy ufik (to taki dodatkowy żarcik tłumacza odnośnie ufoludków) pojawia się w 30 minucie i ma marginalny wpływ na fabułę.


Tak naprawdę źródłem żartu w filmie jest pocieszny robot, trochę nawet przypominający droidy z najpopularniejszych filmów gatunku SF, ale niestety polski tytuł go mocno ogranicza. Sprawiedliwości stało się jednak zadość – kara spłynęła na dystrybutora, bo film miał bardzo marną frekwencję i krótką dystrybucję. Na tyle krótką że przyszło go obejrzeć już na ekranie monitora.


Zalety:

+ walory edukacyjne

+ śmieszny robot

+ dużo nawiązań

+ kolorowa animacja


Wady:

- polski tytuł

- prostota fabuły

- brak zaskoczenia

- monotonni bohaterowie


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Terra Willy: Planète inconnue

produkcja: Francja

rok: 2019

data premiery: 25 października 2019

gatunek: animacja


  • reżyseria: Éric Tosti

  • scenariusz: David Alaux, Éric Tosti, Jean-François Tosti

  • muzyka: Olivier Cussac

  • polski dubbing: Karol Kwiatkowski, Tomasz Borkowski, Przemysław Sadowski, Marta Król, Katarzyna Godlewska, Grzegorz Pawlak

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page