top of page

"Ocaleni" – jaskinia (ocena 4/10)


Zrobić tak mało angażujący film o tak dramatycznej akcji to też może sztuka .... ale czego się spodziewać po koprodukcji tajwańsko-irlandzkiej …

Dziecięca drużyna piłkarska Dzików wraz ze swoim trenerem utknęła w zalanej wodą jaskini. Akcja ratownicza przy udziale także Europejczyków była przedmiotem zainteresowania całego świata.

Twórcy tego filmu robią praktycznie wszystko aby popsuć tak znakomity materiał na film. W końcu akcja ratownicza była relacjonowania medialne przez wszystkie stacje telewizyjne. Tymczasem film jest monotonny, niejasny i mało angażujący. Brakuje przede wszystkim ukierunkowania na osoby uwięzione w jaskini – nie zdobyto się nawet na ich przedstawienie, czy też ukazanie powodów tak zgubnej decyzji jak udanie się do jaskini, w filmie ich tragedia sprowadza się do picia wody ze ściany i rozmawianiu o posiłkach, które zjedzą po uwolnieniu. Samych Dzików w tym jest pewnie mniej niż 5%. Teoretycznie fabuła skupia się na akcji ratowniczej i ich uczestników, ale narracja jest mało czytelna, trudno nie znając faktów medialnych dociec jaki jest pomysł na ratunek. Jeżeli aby ukazać chaos samej akcji ratowniczej zastosowano chaos narracji – to nie był najlepszy pomysł.


Jedynym ciekawszym i lepiej naświetlonych wątkiem, a pewnie mniej znanym, jest fakt że podczas akcji ratowniczej i wypompowywania wody poszkodowane zostały uprawy okolicznych rolników. Nie zmienia to faktu, że więcej można pamiętać z doniesień medialnych, czy też z przejrzenia Internetu, niż z tego filmu. Jeszcze do pieca dał polski dystrybutor spoilerując całą historię – co też odbiera przyjemność oglądania widzom którzy o tej akcji nie słyszeli (obecnie pewnie mało kto, ale jak ktoś wyszpera ten film za kilkanaście lat …).


Realizacyjnie widać niedostatki budżetowe. Chociaż należy pochwalić wiele ciekawych ujęć i niezłą realizację dźwięku. Nie rekompensuje to wad tego filmu i kompletnego braku dramatycznego klimatu, ale jako jedyny plus można odnotować.


Akcja byłą na tyle dramatyczne, że nieuchronnie po taki scenariusz sięgnie ktoś z większym budżetem i umiejętnością opowiadanie historii – wówczas można liczyć na ciekawą produkcją ukazującą całokształt tej skomplikowanej akcji.


Zalety:

+ ukazanie mniej znanego wątku rolniczych strat

+ zdjęcia

+ dźwięk

+ zachęcający zwiastun


Minusy:

- marginalizacja w fabule uwięzionych dzieci

- chaotyczna narracja

- brak klimatu

- dialogi

- aktorstwo, w tym zbyteczne zaangażowanie naturszczyków którzy mieli do czynienia z akcją

- niski budżet

- spoilerowy polski tytuł


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Nang Non

produkcja: Tajlandia, Irlandia

rok: 2019

premiera: 28 lutego 2020

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: dramat


  • reżyseria i scenariusz: Tom Waller

  • obsada: Jim Warny, Erik Brown, Mikko Paasi, Tan Xiao Long, Jumpa Saenprom

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page