top of page

„Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)” – dziewczyna Jokera (ocena 6/10)


Gotham w wersji kobiecej.

Za każdym znanym facetem stoi jakaś super laska. Ale bohaterka tego filmu (Margot Robbie) właśnie zerwała z Jokerem, co, gdyby się do tego przyznała, oznacza koniec jej nietykalności. A wrogów ma całą masę. Traumę po rozstaniu obwieszcza efektownym wybuchem w zakładach chemicznych wjeżdżając wielką ciężarówką. Gdy fala agresorów się nasila zbiera grupę kobiet (mała włamywaczka, policjantka, mścicielka z kuszą), które również mają na pieńku z otaczającą rzeczywistością.

Ten film jest trochę jak tytuł: przekombinowany, zbyt długi, ale jednak intrygujący. Stawia przede wszystkim na tempo wyrażane narracją z offu, szybkim montażem i retrospekcjami. Gdyby się zastanowić to fabuła jest przeciętna, pełna luk, ale nie bardzo jest czas na zastanawianie się. Narracja bardziej przypomina filmy Guya Ritchie, czy nawet Tarantino (napisy na ekranie, zmieniany czas akcji, dygresje, retrospekcje), a nie klasycznymi filmami o superbohater(k)ach. A tak w ogóle to koniecznie należy poczekać do sceny po napisach.


Można powiedzieć, że jest to kobieca odpowiedź na „Jokera” – film wprowadza kolejne postacie żeński pokrzywdzone przez męski świat i stawiające sobie na celu własną rozprawę ze światem. Przyjęta forma narracji stawia jednak ten feministyczny wydźwięk w zbyt komediowym wydaniu. Nie przypadkiem jest, że twórcami filmu są również kobiety.


Ozdobą jest wyszukana charakteryzacja szczególnie głównej bohaterki, jej kostiumy i znakomita rola Margot Robbie. Wydaje się, że wprowadzanie i charakteryzacja kolejnych kobiet trochę narusza film, który sobie jak najbardziej celowo - przywłaszczyła.


Należy także ostrzec widzów bardziej wrażliwych. Bohaterki nie mają litości, a sceny łamania kości są nagminne i bardzo wyraziste.


Zalety:

+ szybkie tempo

+ sprawny montaż

+ charakteryzacja, kostiumy

+ Margot Robbie

+ wydźwięk kobiecy

+ scena po napisach


Wady:

- przeciętny scenariusz

- nadmiar narracji z offu

- chaotyczny sposób opowiadania historii

- zbyt wiele bohaterek

- nagminne łamanie kończyn

- za długi tytuł


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

rok: 2020

produkcja: USA

data premiery: 7 lutego 2020

dystrybucja: Warner Bros

gatunek: komedia (?)


  • reżyseria: Cathy Yan

  • obsada: Margot Robbie, Rosie Perez, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Ewan McGregor, Ella Jay Basco

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page