Synonimy – z Izraela do Paryża (ocena 4/10)

Ciężki, a momentami wręcz irytujący i przesadzony epatowaniem nagości, nawet jak na standardy kina artystycznego, laureat festiwalu w Berlinie.

Młody mężczyzna wbiega do pustostanu. Po kąpieli pozostaje nagi i szuka ratunku w kamienicy. Wychłodzonego, blisko śmierci odnajduje go młoda para.

Bohater przez pierwsze kilkanaście minut filmu biega nago, a kamera epatuje jego seksualnością. To nie sprzyja nabraniu sympatii i pozytywnego nastawienia do jego trudnej, może nawet ciekawej historii. Nie pomaga również odtwórca głównej roli Quentin Dolmaire pozostając skrytym I antypatycznym przez ponad dwie godziny. Sam scenariusz to zlepek chaotycznych scen, nieoczywista narracja i wiele dopowiedzeń. Więcej o bohaterze można się dowiedzieć czytając życiorys izraelskiego reżysera Nadav Lapida, który podobnie jak bohater filmu po traumatycznych przeżyciach w swoim kraju odnalazł się we Francji. I to właśnie jest ciekawy element samej fabuły, bo motywacje protagonisty nie są typowe dla współczesnych historii – o uchodźcach raczej opowiada się w innych kontekstach. Niestety artystyczne maniery nie pozwalają tego wyeksponować, chociaż sceny tworzenia tytułowych synonimów są bardzo ciekawe.

 

To kina artystyczne, które za punkt honoru sobie stawia wynudzenie i zmęczenie widza – zarówno samymi scenami, jak i całym metrażem. Momentami jednak wielka szkoda, bo widać że są pojedyncze sceny, które przykuwaj uwagę. Tyczy się to głównie świetnie zmontowanych fragmentów, z motywem muzycznym w tle, zrealizowanych prawie w formule teledyskowej.

 

Film zdobył laury na festiwalu w Berlinie. W Polsce pokazany na festiwalu Wiosna Filmów długo czeka na kinową premierę, która raczej nie przyniesie mu zainteresowania szerokiej rzeszy publiczności.

 

Plusy:

 • ładne sceny muzyczne

 • ciekawe ujęcia

 

Minusy:

 • epatowanie męską nagością

 • monotonna, chaotyczna fabuła

 • przeciętna kreacja Dolmaire

 • za długie, wiele scen wymagało wycięcia

 

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Synonymes

polska premiera: 11 października 2019

dystrybucja: Aurora Films

produkcja: Izrael, Francja, Niemcy

rok: 2018

gatunek: dramat

Festiwale: Berlin – Złoty Niedźwiedź, Wiosna Filmów

 

 • reżyseria i scenariusz: Nadav Lapid

 • obsada: Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte, Tom Mercier, John Sehil, Gaël Raes

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
 • Twitter Social Icon