top of page

Goodbye Berlin – Wakacje z Ruskim (ocena 4/10)


Maik (Tristan Göbel), nastolatek o dziewczęcej urodzie, jest zagubiony w nowej szkole. Podobnie jak cała męska połowa kocha się w klasowej piękności Tatjanie. Wyraża to jedynie poprzez szkicowanie jej portretu na prezent urodzinowy. Niestety dziewczyna nie zaprasza go, jako jedynego, na urodzinowe przyjęcie. Tymczasem w klasie pojawia się nowy uczeń Andrej (Anand Batbileg): imponujący gabarytowo, zagadkowy, mrukliwy, arogancki przybysz ze wschodniej Rosji. Początkowo nie wpada on w oko Maikowi, ale poczucie odrzucenia połączy nastolatków w szaleńczej podróży.


Pierwsza faza filmu ma dodatkową zaletę w postaci dość odważnie ubierających się uczennic. Nie tylko obiekt westchnień głównego bohatera przykuwa uwagę. Sam Maik też mógłby się ogarnąć i wzdychać do równie ładnych, ale bardziej dostępnych koleżanek. A tak to w akcie buntu ucieka ze swoim nowym ruskim przyjacielem. Jeżeli ich wzajemne relacje widza usatysfakcjonują to może przetrwa ten przeciętny nastolatkowy film drogi. Na żeńskie uroki już nie ma co liczyć, bo napotkana dziewczyna śmierdzi eksponując prawie męski biust.


Trudno uwierzyć, że reżyserem tego filmu Faith Akin, znany z bardzo popularnego „Głową w mur”, bo ”Goodbye Berlin” wygląda jak niskobudżetowy film na potrzeby porannych programów telewizyjnych. Nie wykorzystano zupełnie potencjału scenariusza będącego adaptacją bestsellerowej powieści "Czik" autorstwa Wolfganga Herrendorfa.


Nie radzą sobie zupełnie aktorzy, którzy są chyba najsłabszym elementem tego filmu. Nie wzbudzają żadnych emocji, trudno w ogóle odgadnąć przyczynę wzajemnej fascynacji i radości ze wspólnej, nie do końca legalnej, wycieczki.


Film na polskich ekranach pojawił się okazjonalnie. Ale można było go obejrzeć w nowej Sali Szpak kina w Falenicy: Stacja Falenica. To taka kameralna salka na kilkanaście miejsc, gdzie w pierwszym rzędzie można nawet rozłożyć się na leżaku. Fajny pomysł, do tej pory spotykany w krakowskich kinach studyjnych.


Zwiastun:

Polska premiera: 13 października 2017

Produkcja: Niemcy

Rok: 2016

Gatunek: dramat, komediodramat, młodzieżowy


  • Reżyseria: Fatih Akin

  • Scenariusz: Lars Hubrich

  • Aktorzy: Tristan Göbel, Anand Batbileg

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page