„Lokatorka” – czyściciele kamienic (ocena 6/10)


Hołd dla ofiary szokującego i wciąż niewyjaśnionego mordu Jolanty Brzeskiej.

Mieszkańcy komunalnych lokali w warszawskich kamienicach, często odbudowywanych po wojnie przez ich rodziców, nękani przez nowych właścicieli na mocy umów podpisywanych w majestacie prawa w oparciu o reprywatyzacyjne roszczenia. Jedna z lokatorek nie godzi się na taką niesprawiedliwość. Równolegle w bezradnej policji rozpoczyna pracę młoda adeptka.

Bezradność szarego obywatela wobec mafii przestępców, urzędników, prawników i polityków. Aż się krew burzy wyobrażając sobie zmagania starszych ludzi, których spokój życia został tak dotkliwie naruszony. Nie mówiąc już o tym co się przydarzyło Jolancie Brzeskiej – której postać została znakomicie odtworzona przez Sławomirę Łozińską. Ta rola powoduje, że film jest wyrazisty, angażujący, wręcz szokujący dla widza.


Proceder jest tłumaczony może trochę chaotycznie, ale dla osób znających temat czytelny. Gorzej dla kogoś kto mało wie o tym co się w majestacie prawa wydarzyło w Warszawie. Razi tutaj przeciętna reżyseria, pomijanie pewnych wątków (chociażby stowarzyszenia lokatorów). Także dobór aktorski pozostawia wiele do życzenia, bo niektórzy aktorzy zbyt kojarzą się z innymi rolami (Grabowski, Oświeciński, Kamiński, Paweł „Adrian” Koślik, Głowacki). Wykorzystuje to krytyka filmowa i produkcja ma słabe recenzje, zapewne nie bez powodu. Mafia reprywatyzacja nigdy nie została ukarana i pewnie niektórym nie jest w smak powstanie takiej produkcji. A krytycy filmu to najtańszy odpowiednik prostytutki w środowisku dziennikarskim. „Lokatorka” jednak to przetrwa i pozostanie świadectwem niesprawiedliwości – a taka funkcja kina jest niezwykle potrzebna we współczesnej, manipulowanej medialnie rzeczywistości.


Plusy:

+ hołd dla brutalnie zamordowanej Jolanty Brzeskiej

+ wiarygodne ukazanie przestępczego procederu

+ rola Sławomiry Łozińskiej

+ wyrazistość

+ angażujące


Minusy:

- chaotyczna reżyseria

- mało przekonująca postać młodej policjantki

- nieprzemyślane wybory aktorskie


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2021

premiera: 3 grudnia 2021

gatunek: dramat


· reżyseria: Michał Otłowski

· scenariusz: Jacek Matecki, Tomasz Klimala

· zdjęcia: Artur Żurawski

· montaż: Jacek Drosio

· muzyka: Łukasz Targosz

· dźwięk: Nicolas de la Vega

· scenografia: Aleksandra Kierzkowska

· kostiumy: Elżbieta Kuśnierz

· obsada: Sławomira Łozińska, Irena Melcer, Leszek Lichota, Jan Frycz, Piotr Głowacki, Krzysztof Stroiński, Barbara Jonak, Tomasz Sapryk, Marcin Czarnik, Andrzej Grabowski, Tomasz Oświeciński, Emilian Kamiński, Paweł Koślik, Dorota Landowska

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon