top of page

„Jest jeszcze czas” – syn konserwatysty (ocena 7/10)


Dramat rodzinny, dotykający różnic światopoglądowych w Stanach Zjednoczonych.

Syn zabiera podstarzałego ojca do własnego domu. Już w samolocie wychodzi demencja i schizofrenia. Trudne stosunki wynikają także z przeszłych stosunków ojcowskich.

Nawet jeżeli film razi stereotypowością, szablonowością i jednostronnością światopoglądową (przechył w stronę antykonserwatywną) to ukazuje życiową sytuację - trud opieki nad schorowanym i sfrustrowanym ojcem, sygnalizując wyraźne podziały społeczne. Bardzo sprawne wykorzystanie retrospekcji pozwalają zagłębić się w zarzewie stanu psychicznego bohaterów. Starszy pan jest wyjątkowy antypatyczny i nawet trudy życia go w tym nie tłumaczą. Jest postacią przerysowaną, chociaż zapewne wielu widzów odnajdzie podobne zachowania ze swojego otoczenia. Kontrast społeczny jest radykalny: ojciec konserwatysta, syn – homoseksualista, w dodatku żyjący w związku z mężczyzną i wychowujący dwójkę dzieci. Nawet jeżeli film staje w sposób wyraźny po jednej stronie sporu światopoglądowego to daje wiele do myślenia.


To osobisty projekt: Viggo Mortensen odpowiada za reżyserię i scenariusz, a także stoi przed kamerą w osobistej kreacji. Aktorsko jednak dominuje w niezwykle charyzmatycznej, chociaż antypatycznej roli Lance Henriksen.


Film urzeka ujęciami operatorskimi i sprawnym montażem, które jednak nie są sztuką dla sztuki, a służą historii. W której wybrzmiewają świetnie rozpisane dialogi. Niektóre sceny to wręcz majstersztyki konwersacyjne, jak chociażby kilkunastominutowe scena przy rodzinnym stole.


Pozostaje jedynie żywić nadzieję, iż pomimo sytuacji pandemicznej film trafi na ekrany kin. Na razie polski dystrybutor popisał się ciekawym rodzimym tytułem, bardziej optymistycznym niż całościowy wydźwięk filmu.


Plusy:

+ życiowe

+ dialogi

+ charyzmatyczna kreacja Henriksena

+ scena „przy stole”

+ montaż i zdjęcia służące opowiadanej historii


Minusy:

- szablonowe

- stereotypowe

- jednostronnie antykonserwatywne

- przesadnie antypatyczny bohater

- wulgarne


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Falling

produkcja: Wielka Brytania, Kanada

rok: 2020

gatunek: dramat

festiwale: Cannes, Europejska Akademia Filmowa, Goya, Camerimage, San Sebastián, Toronto

dystrybucja: M2Films


· reżyseria, scenariusz: Viggo Mortensen

· obsada: Lance Henriksen, Viggo Mortensen, Sverrir Gudnason, Hannah Gross

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page