„Haker” – aplikacja Zeus (ocena 5/10)


Duńska produkcja familijna wykorzystująca współczesne technologie, tak popularne wśród młodzieży.

Mama Beniamina utonęła (?) próbując uchronić stworzoną aplikację. Syn odziedziczył informatyczne zdolności, ale w szkole wykorzystuje je włamując się do szkolnego systemu ocen, przy okazji robiąc z tego interes finansowy.

W czasach, gdy młodzi ludzie lepiej są rozeznani w nowoczesnych technologiach wprowadzanych w wielu instytucjach od ludzi tam pracujących, motyw zaradnego nastolatka jak najbardziej pasuje do gatunku kina familijnego. Duńscy twórcy mając dobry pomysł wyjściowy nie sprostali jego rozwinięciu. Fabuła jest szablonowa, przewidywalna i nawet zwrot akcji nie pozwala bardziej się zaangażować. Co prawda udało się stworzyć wyraziste postacie, ale już wyłuszczyć powodów zagrożenia płynącego z aplikacji Zeus nie za bardzo – wstawki z systemu głosowań w parlamencie zbyt mało przekonujące. Także edukacyjnie nie wszystkie elementy tego filmu można przełożyć dla młodzieży.


Film z ograniczonym budżetem, na poziomie produkcji telewizyjnych. Co prawda starano się dopracować scenograficznie i najprostszymi efektami specjalnymi, jednak w czasach wysypu wielu dużo lepszych produkcji z komputerowymi efektami nikogo nie zaskoczy – w zasadzie większym atutem jest że poziomem realizacyjnym trąci przysłowiową myszką.


Kinowa dystrybucja – niszowa co najwyżej w sztandarowym dla dystrybutora Vivarto kinie Stacja Falenica. Problem w tym, że film jest już powszechnie dostępny i pewnie mało komu chce się jechać taki kawał. Nawet zachęcający plakat nic w tym zakresie nie zmienia.


Zalety:

+ wykorzystanie motywu współczesnych technologii

+ wyraziste postacie

+ niezłe aktorstwo

+ zachęcający tytuł i atrakcyjny plakat


Wady:

- szablonowe

- problemy z rozwinięciem fabuły

- mało edukacyjne

- realizacja na poziomie telewizyjnym

- niszowa i spóźniona dystrybucja


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Hacker

rok: 2019

produkcja: Dania

data premiery: 7 lutego 2020

dystrybucja: Vivarto

gatunek: familijny


  • reżyseria: Poul Berg

  • scenariusz: Poul Berg, Rune Kalle Bjerkø

  • obsada: Rumle Kærså, Josephine Højbjerg, Signe Egholm Olsen, Esben Dalgaard Andersen, Mille Dinesen

Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Twitter Social Icon