top of page

Najdalej – misja Voyager (ocena 9/10)


Misja sondy Voyager ze Złotym Dyskiem zawierającym przesłanie ludzkości dla pozaziemskich cywilizacji. Sondy dotarły do najdalszych planet Układu Słonecznego: Jowisza, Saturna, Uranu i Neptuna dostarczając dane i zdjęcia zmieniające wyobrażenia ludzkości o wszechświecie. Obecnie jedna z sond wydostała się z obszaru Układu Słonecznego i jako pierwszy wytwór człowieka znajduje się w przestrzeni międzyplanetarnej.


Reżyserka tego filmu dokumentalnego Emer Reynolds od dziecka interesowała się zagadnieniami kosmicznymi. Film „Najdalej” jest spełnieniem marzenia jej życia. Powstał dokument fascynujący, ale również w sposób bardzo przystępny, często żartobliwy, ukazujący fakty z misji, której znaczenie można przyrównać chyba tylko do lądowania człowieka na Księżycu.


Film jest znakomicie zmontowany, interesujący przez blisko dwie godziny, mimo że ciągle opowiada o tym samym. Pomysłowy dobór zdjęć, wypowiedzi, a dodatkowo świetna muzyka. W końcu głównym przekazem zapisanym na dysku były utwory muzyczne z różnych zakątków świata. A także pozdrowienia z Ziemi dla innych cywilizacji, również w języku polskim.


Nawet jeżeli ktoś nie interesuje się tymi zagadnieniami (można ważniejsza jest nasza ziemska rzeczywistość) to film Emer Reynolds musi go oczarować. Lepiej nie zapominać o sondach Voyager, bo w każdej chwili może nam przysłać jakąś sensacyjną wiadomość.


Film niestety jak do tej pory był pokazywany jedynie na Warszawskim Festiwalu Filmowym. A szkoda.


Zwiastun:

Produkcja: Irlandia

Rok: 2017

Gatunek: dokument

Plebiscyt publiczności WFF: 6 miejsce w kategorii pełnometrażowych filmów dokumentalnych


  • Reżyser: Emer Reynolds

  • Montażysta: Tony Cranstoun

  • Operator: Kate McCullough

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page