top of page

„Wróg doskonały” – architekt i Holenderka (ocena 6/10)


„Wydaje się, że doskonałość osiąga się NIE wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale raczej wtedy, gdy nie można nic ująć” …

Znany architekt (Tomasz Kot z polską angielszczyzną) wraca po odczycie na paryskie lotnisko na samolot do Warszawy. W deszczowej aurze do jego taksówki wpycha się absorbująca i opowiadająca niestworzone historie młoda dziewczyna. Szybko okaże się, że gadanie Holenderki trafia w czuły punkt architekta.

Stanowiąca klamrę maksyma Antoine de Saint-Exupéry nie oznacza, że sam film jest perfekcyjny. Jednak po długim rozbracie pandemicznym z kinem to jedna z ciekawszych propozycji wakacyjnego repertuaru. Co nie oznacza że łatwa dla widza. Szczególnie pierwsza faza, mniej zrozumiała i naszpikowana scenami mocnymi, może zniechęcać. Ale gdy fabuła układa się w logiczną całość trudno narzekać na mankamenty wynikające z wyraźnych trudności przełożenia pomysłu książkowego na ekran kinowy.


Dla polskiego widza magnesem jest Tomasz Kot, a nie jest to jedyny rodzimy akcent. Radzi sobie z trudną rolą jak zwykle znakomicie, ale tym razem pozostaje w aktorskim cieniu brawurowej Atheny Strates. Chociażby dla jej roli warto wybrać się do kina, chociaż nie widać jakieś szerokiej promocji tej produkcji.


Plusy:

+ absorbująca fabuła

+ montaż tworzący napięcie

+ znakomita rola Strates

+ rodzime akcenty


Minusy:

- wiele retrospekcji

- fragmenty szokujące

- widoczny pierwowzór książkowy

- słaba promocja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: A Perfect Enemy

produkcja: Francja, Niemcy, Hiszpania

rok: 2020

premiera: 3 lipca 2021

gatunek: thriller


· reżyseria: Kike Maíllo

· scenariusz: Kike Maíllo, Cristina Clemente, Fernando Navarro

· obsada: Tomasz Kot, Athena Strates, Dominique Pinon, Marta Nieto, Götz Vogel von Vogelstein

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page