top of page

„Wojtyła. Śledztwo” – wzruszająca hagiografia (ocena 6/10)


Poruszające wspomnienie Świętego Papieża Polaka. Dla wrogów Kościoła i przeciwników Jego pontyfikatu nic odkrywczego i przekonującego.

Zamach na Papieża Jana Pawła II w maju 1981 roku poruszył opinię publiczną na całym świecie. Jego wieloletni, obfitujący w spotkania z wiernymi i pielgrzymki, pontyfikat był z pewnością wyjątkowy w historii Kościoła. Dokumentalny zapis wypowiedzi, kazań, spotkań i kontaktów międzyludzkich stanowi esencję filmu.

Tytuł może sugerować tematykę związaną z wyjaśnianiem sprawy zamachu. Jednak film dotyka większości poruszanych tematów w przypadku polskiego Papieża: cierpienia, poczucia humoru, świętości, otwartości na ludzi. Ale także konserwatywnego podejścia do Kościoła i wiary. Jeśli przyjąć tytuł filmu jako wyznacznik to bardziej odnosi się on do śledztwa odnośnie stwierdzenia jego świętości, co było przedmiotem procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Filmów o Wojtyle powstało wiele, szczególnie po jego śmierci, która odbiła się wielkim poruszeniem w Polsce. Łatwo w przypadku tej wybitnej postaci wpaść w jednostronną hagiografię. A kwestie kontrowersyjne pojawiają zbiegiem czasu coraz więcej wśród wrogów Kościoła. Produkcja hiszpańska jednak nie wykracza poza pozytywny obraz. Jeżeli porusza trudne tematy, jak aborcja, czy polityka to w jednoznacznie pozytywnym dla Jana Pawła II wydźwięku. Wynika to z podejścia reżysera - osoby głęboko wierzącej i zawdzięczającej wiele Papieżowi. Tworzy on osobisty film wypełniony pięknymi, wzruszającymi fragmentami. Momentami przez to popada w religijny fanatyzm, a niektóre wypowiedzi lepiej było pominąć. Nie obniżają one wartości filmu dla zwolenników Kościoła, ale dla wrogów stają są pożywką do określenia pretensjonalności kina religijne. Jednakże są w tym filmie także fakty i fragmenty mało znane, które pozwalają pogłębić wiedzę o pontyfikacie Jana Pawła II.

Twórcy poszli najprostszą drogą dokumentalną. Wykorzystali cała masę nagrań archiwalnych. Dobrze zmontowane i wypełnione klimatyczną muzyką w tle tworzą nastrój. Zbyt dużo gadających głów rekompensuje ogólny religijny przekaz. Niestety nie przekona osób którzy wojują z Kościołem. Bo i nie dla nich jest przeznaczony. Pewnie zgromadziłby większą frekwencję, gdyby nie pechowy, pandemiczny okres dystrybucji. Mimo to pojawił się ten film na pojedynczych pokazach także w multipleksach.

Plusy:

+ wzruszające

+ wiele wątków

+ archiwalne fragmenty

+ ciekawe wypowiedzi

+ mało znane fakty z życia Papieża

+ muzyka w tle budująca nastrój

+ poprawnie zmontowane

Minusy:

- hagiograficzne

- unika trudnych tematów dla Kościoła (chociażby pedofilii)

- formuła gadających głów

- pachnie fanatyzmem religijnym

- niefortunny okres dystrybucji

Zwiastun:

tytuł oryginalny: Wojtyla. La investigación

produkcja: Hiszpania

rok: 2020

polska premiera: 25 września 2020

dystrybucja: Rafael Film

gatunek: dokument

· reżyseria, scenariusz: José María Zavala

· zdjęcia: Miguel Gilaberte

· montaż: Pablo Marchetto

· muzyka: Javier de la Cruz

· występują: Karol Wojtyła w materiałach archiwalny, Stanisław Dziwisz

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page