top of page

„Wendy” – Piotruś Pan współcześnie (ocena 4/10)


Jak ktoś się nastawi na magiczną adaptację Piotrusia Pana w wersji feministycznej to będzie mocno rozczarowany, acz znając poprzedni film twórcy trudno było oczekiwać czegokolwiek lepszego.

Młoda dziewczyna pracująca jako pomoc w barze wraz z braćmi na dachu pociągu ucieka z tajemniczym chłopcem na magiczną wyspę.

Próby adaptacji historii dla dzieci i młodzieży, jakkolwiek ostatnio bardzo popularne („Pinokio”), zawsze mają problem z grupą docelową. Dla młodego widza są zbyt surowe i monotonne, ale dla dorosłych zbyt naiwne. Narracja jest powolna, dialogi skąpe, nawet ciekawa postacie z książki jak Kapitan Hak zupełnie nieciekawe. Zapewne zamysł był głębszy, już samo ukazanie ciężkiej pracy młodej dziewczynki stanowi konkretny przekaz, ale jest to skierowane raczej dla widzów dojrzałych.


Widzowie, których zachwycił poprzedni film Benh Zeitlin („Bestie z południowych krajów”) musieli czekać aż 8 lat, i dostają obraz bardzo podobny zarówno wizualnie, jak i narracyjnie. Dyskusja o tamtym „gniocie” przeszła do historii filmwebu, co jedynie wskazuje, jak rozbieżne opinie generuje tego rodzaju twórczość.


Plusy:

+ zdjęcia

+ społeczny aspekt pracy dzieci

+ ukierunkowane na postać żeńską


Minusy:

- surowe

- monotonne

- słabe dialogi

- pozbawione magii

- brak grupy docelowej


Zwiastun:


produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

gatunek: familijny

festiwale: Camerimage, Sundance


· reżyseria: Benh Zeitlin

· scenariusz: Benh Zeitlin, Eliza Zeitlin

· zdjęcia: Sturla Brandth Grøvlen

· scenografia: Eliza Zeitlin

· montaż: Affonso Gonçalves, Scott Cummings

· obsada: Devin France, Gage Naguin, Gavin Naquin, Yashua Mack

ความคิดเห็น


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page