„Szczęścia chodzą parami”: pechowiec (ocena: 6/10)
Polska komedia romantyczna, która nie miała szczęścia: proces realizacyjny trwał dwa lata.
Bohater jest wybitnym fachowcem w łagodzeniu sporów w związkach – nawet tuż przed ślubną przysięgą. Sam jednak w kontaktach z kobietami od dzieciństwa przynosi pecha. Czy podobnie będzie z projektantką pierwszego polskiego samochodu elektrycznego?
Całkiem spójny scenariusz oparty na zgranym, ale wciąż chłonnym motywie człowieka przynoszącego absurdalnego pecha (niedoścignięty motyw we francuskim „Pechowcu”). Motyw ten jest urozmaicony faktem, iż bohater specjalizuje się w naprawianiu związków międzyludzkich, a sam ma z nimi nierozwiązalne problemy. Film ma dobre tempo, sporo śmiesznych pomysłów, poprawne dialogi. Generalnie ogląda się dobrze, chociaż zapewne dlatego iż poprzeczka przyzwoitości polskich komedii romantycznych nie jest zawieszona specjalnie wysoko.
Dialogi i poczucie humoru jest na przyzwoitym poziomie. Za wyjątkiem zupełnie niepotrzebnych aluzji politycznych jednego z drugoplanowych bohaterów odgrywanych przez Przemysława Bluszcza. Z Prezesa Kaczyńskiego już wyśmiewano się w sposób dużo bardziej inteligentniejszy.
Weronika Książkiewicz zawłaszcza film, i swoją uroda, i ekspresyjną grą. To spycha na drugi plan głównego bohatera – Michał Żurawski poza swoimi oczkami ma niewiele do przekazania. Także postacie drugoplanowe, chociaż z potencjałem, nie zostały należycie rozwinięte.
Obecność zmarłego prawie dwa lata temu Piotra Machalicy wskazuje jak wiele problemów realizacyjnych w okresie pandemii mieli twórcy tej produkcji. Sam fakt, że film trafia do kin można uznać za sukces, chociaż data premiery była przekładana kilkakrotnie. Tylko problem w tym, że widzowie odwracają się do polskich produkcji i sale kinowe nawet w tygodniu premiery straszą pustkami.
Zalety:
+ sympatyczni bohaterowie
+ poczucie humoru
+ poprawny scenariusz
+ wyróżniająca się Książkiewicz
+ ŚP Machalica
Wady:
- szablonowe motywy komedii romantycznych
- brak pogłębienia postaci drugoplanowych
- banalne rozwiązania wątków
- żarty „polityczne”, postać odgrywana przez Bluszcza
- nachalny product placement
- nikłe zainteresowanie publiczności
Zwiastun:
produkcja: Polska
rok: 2022
premiera: 2 września 2022
dystrybucja: Mówi Serwis
gatunek: komedia
· reżyseria: Bartosz Prokopowicz
· scenariusz: Wojciech Saramonowicz, Hanna Węsierska
· obsada: Weronika Książkiewicz, Michał Żurawski, Aleksandra Domańska, Maria Pakulnis, Krzysztof Czeczot, Przemysław Bluszcz, Antoni Królikowski, Klaudia Halejcio, Tomasz Karolak
Comments