top of page

„Strażnicy Galaktyki Volume 3”: ratujmy szopa (ocena: 5/10 – za antyziemię)


Zatracone pierwotne poczucie humoru serii na rzecz wzruszających historii bohaterów.

Siedziba Strażników Galaktyki zostaje zaatakowana. Najbardziej ucierpiał Rocket. Przyjaciele wyruszają z misją aby pozyskać informacje niezbędne do ratunku.

Dla fanów, wzruszających się na tych filmie i przywiązanych do wątku każdego bohatera, zapewne będzie to świętokradztwem. Ale tak jest – dla widzów postronnych to przedłużony, mało angażujący i zwyczajnie obojętny film. Nijak się ma do pierwszej części serii, która dzięki poczuciu humoru trafiła także do publiczności nie przepadającej za superprodukcjami Marvela.


Owszem jest w tej produkcji pomysł na kreację świata. Są emocjonujące sekwencje. Jest drobiazgowa charakterystyka bohaterów – z których prawie każdy ma rozbudowany wątek. Tylko, że rusza to tylko tych którzy serię znają i lubią. Razi przedłużanie na siłę, pretensjonalne nawiązania i nijakie sceny po napisach (nie warto zostawać).


Największym rozczarowaniem jest zarzucenie dystansu do otaczających bohaterów rzeczywistości. Wprost przeciwnie – tragedie osobiste, ale i ogólnoświatowe (wszechświatowe) sprawiają iż jest to produkcja dramatyczna wręcz katastroficzna. Momentami wręcz stylizowana na ratowanie świata rodem z arki Noego z potopu. Podobnych odniesień, szczególnie do kinowych wizji, jest więcej. Ale ich wychwytywanie to raczej zarzut niż nobilitacja tej produkcji. Razi również nie przekonywujący zły charakter – jego motywacje odnośnie tworzenia repliki prawdziwej Ziemi są mało wiarygodne. A równolegle humor jest zachowywany, co momentami brzmi wręcz żałośnie – bo nijak nie pasuje on do położenia bohaterów, którzy po takich przejściach nie mają prawa „śmieszkować”. I nawet na konsekwencje „I am Groot” nie można liczyć, co już jest zbezczeszczeniem serii. Nowym źródłem humoru miał być obrażony pies z kosmosu – wysłany jeszcze przez Związek Radziecki ….


To co na pewno nie zawodzi – to muzyka. Co prawda nie ma już kultowego walkmana, zastąpiła go nowa technologia, ale dobre wzorce muzyczne pozostały. Przynajmniej tyle.


Zalety:

+ kreacja świata

+ ukierunkowanie na bohaterów

+ wzruszające dla fanów

+ efektowne sceny

+ muzyka

+ pozytywny odbiór fanów i krytyków


Wady:

- przesyt postaci

- zatracenie luzu i dystansu do zastanej rzeczywistości

- wymagana znajomość bohaterów

- nieprzekonujący zły charakter

- maksymalnie przedłużane

- pretensjonalnie sentymentalne – kierunek wyciskacza łez

- nijakie sceny po napisach


tytuł oryginalny: Guardians of the Galaxy Vol. 3

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: fantasy

data premiery: 5 maja 2023

dystrybucja: Disney


  • reżyseria, scenariusz: James Gunn

  • obsada: Chris Pratt, Dave Bautista, Pom Klementieff, Elizabeth Debicki, Sean Gunn, Zoe Saldaña, Karen Gillan, Vin Diesel, Bradley Cooper, Sylvester Stallone

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page