top of page

„Spencer” – Lady Diana (ocena 5/10)


Księżna Walii zapamiętana jako Królowa Ludzkich Serc.

Zagubiona Diana przybywa do rezydencji królewskiej na Święta Bożego Narodzenia.

Oglądając ten film można się poczuć jak Lady Diana na kolacji u Królowej: znudzenie, zagubienie, irytacja. Jednak ktoś zainteresowany biografią tytułowej bohaterki, a także widzowie nie szukający jedynie szybkiej akcji mogą się wciągnąć w taką propozycję. Szczególnie końcówka jest trochę żwawsza. Wrażenie robi także scena, w której bohaterka zastanawia się jak będzie w przyszłości pamiętana – zapewne do głowy jej nie przyszło że po śmierci zostanie okrzyknięta Królową Ludzkich Serc.


Niestety film zamyka się jedynie w głowie bohaterki. Zupełnie nieczytelne są jej stosunki z mężem, dziećmi, królową. W zamian zwrócona uwagę na pewne niuanse dworu królewskiego, jak chociażby ważenie przed i po świętach – chodziło żeby przyrost wagi odpowiadał radości z pobytu …


Film ratuje zjawiskowa Kristen Steward – kreacja absolutnie wyjątkowa. Zwraca uwagę także na drugim planie Timothy Spall, ale jego postać jest mocno jednowymiarowo scenariuszowo.


Produkcja nie ma reklamy na miarę popularności jej bohaterki, a także zainteresowania angielskim dworem królewskim, także w Polsce. Spodoba się wiec głównie osobom, które chcą zrozumieć życie Diany Spencer: jej rozterki, problemy psychiczne i samopoczucie w zderzeniu z konserwatyzmem rodziny w którą się wżeniła.


Plusy:

+ punkt widzenia bohaterki

+ porywająca główna rola

+ ciekawe kreacje drugoplanowe

+ szczegółowe oddanie klimatu angielskiego dworu królewskiego


Minusy:

- mało atrakcyjna dla widza forma

- uproszczone ukazanie kluczowych postaci: męża, królowej, dzieci

- słabo rozpowszechniony

- przydługawy


Zwiastun:


produkcja: Wielka Brytania, Niemcy, Chile

rok: 2021

data premiery: 5 listopada 2021

gatunek: dramat


· reżyseria: Pablo Larraín

· scenariusz: Steven Knight

· zdjęcia: Claire Mathon

· montaż: Sebastián Sepúlveda

· muzyka: Jonny Greenwood

· obsada: Kristen Stewart, Timothy Spall, Jack Farthing, Sally Hawkins, Sean Harris, Jack Nielen, Freddie Spry, Stella Gonet, Richard Sammel, Olga Hellsing, Thomas Douglas, Mathias Wolkowski, Oriana Gordon, Amy Manson, Ryan Wichert, John Keogh, Niklas Kohrt, Elizabeth Berrington

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page