top of page

„Sierota. Narodziny zła”: ucieczka z Estonii (ocena: 6/10 – za twist w połowie filmu)


Nawiązanie do horroru z 2009 roku.

W zakładzie psychiatrycznym w Estonii najgroźniejszą pacjentką jest kobieta o wyglądzie niewinnej dziewczynki. Gdy przybywa nowa lekarka szalona realizuje swój plan ucieczki.

Amerykańska produkcja „Sierota” nie specjalnie zasługiwała na rozwinięcie. I pierwsza połowa wersji ukazującej jak do zdarzeń w rzeczonym pierwowzorze doszło potwierdza te obawy. Liczne absurdy scenariuszowe, już od pierwszej sekwencji (nową lekarkę chroniąc przed groźną pacjentkę zamyka się w pomieszczeniu, w którym ta się ukrywa – a dokładniej grzecznie siedzi przy stole i rysuje), potwierdzają te obawy. Jednak twist jaki następuje w połowie filmu zmienia ocenę. Nawet jeżeli nie jest on specjalnie zaskakujący, zawsze znajdą się tacy którzy „wiedzieli od początku”, to zupełnie zmienia percepcję wszystkich bohaterów. Robi się nawet intrygująco i znajomość pierwowzoru bardziej przeszkadza niż pomaga.


Nie jest to na pewno szczyt możliwości realizacyjnych. Ale solidna robota, ukierunkowana na krwawe sceny, z szablonową rzeźnią w finale – momentami nawet groteskową.


Dużo dyskusji wzbudza decyzja o zaangażowaniu tej samej aktorki. Kobieta przez 13 lat siłą rzeczy się postarzała. A tutaj gra co prawda dorosłą, ale o posturze 9-latki. Wiele dyskusji o tym filmie niepotrzebnie skoncentrowało się na tym aspekcie.


Zalety:

+ twist zmieniający percepcję

+ trzymające w napięciu

+ przyzwoita realizacja

+ ta sama aktorka


Wady:

- liczne błędy scenariuszowe

- szablonowe motywy

- niepotrzebna znajomość filmu z 2009 roku

- kiepski tytuł


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Orphan: First Kill

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2022

dystrybucja: Kino Świat

premiera: 23 września 2022

gatunek: thriller


· reżyseria: William Brent Bell

· scenariusz: David Coggeshall

· obsada: Isabelle Fuhrman, Julia Stiles, Hiro Kanagawa, Matthew Finlan, Stephanie Sy, Rossif Sutherland, Samantha Walkes

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page