top of page

„Schlingensief – Krzykiem Przerwać Milczenie” – niemiecki reżyser (ocena 4/10)


Biograficzny dokument o postaci ciekawej, ale mało znanej.

Christoph Schlingensief – niemiecki reżyser teatralny i filmowy. Znany w środowisku ze specyficznego stylu i podejścia do tworzenia sztuki. Postać barwna, wręcz ekscentryczna.

Zapewne tylko wąskie grono osób związanych z teatrem, a w Polsce i to nie na pewno, kojarzy bohatera dokumentu. Film jest hołdem złożonym mu przez jego współpracowniczkę. Niestety jak to często bywa w zbyt osobistych produkcjach staje się to mankamentem. Reżyserka traktuje odbiorcę tego filmu jakby doskonale znał historię zarówno niemieckiego teatru, jak i twórczości samego Schlingensiefa. Przez co film jest mało interesujący, nie angażujący, a przez swoją długość, nie przystającą do formatu dokumentalnego, nużący.


Co prawda realizacyjnie, szczególnie montażowo (reżyserka w tym się specjalizuje) film ma dobre tempo. Oparty jest głównie na zdjęciach i materiałach archiwalnych. Przez to brakuje komentarza i wyjaśnienia postaci bohatera. Widzów bardziej mogą zainteresować osoby lepiej znane typu Tilda Swinton.


Plusy:

+ montaż

+ szybkie tempo

+ dużo archiwaliów

+ znane postaci np. Tilda Swinton


Minusy:

- chaotyczny

- wymagana znajomość niemieckiego teatru

- brak szerszej znajomości bohatera

- wydłużony

- nie angażujący

- zbyt osobisty


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Schlingensief – In das Schweigen hineinschreien

produkcja: Niemcy

rok: 2020

gatunek: dokument

festiwale: Tydzień Filmu Niemieckiego


· reżyseria, montaż: Bettina Böhler

· obsada: Christoph Schlingensief, Margit Carstensen, Irm Hermann, Alfred Edel, Udo Kier, Sophie Rois, Bernhard Schütz, Helge Schneider, Dietrich Kuhlbrodt, Susanne Bredehöft, Tilda Swinton

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page