„Schlingensief – Krzykiem Przerwać Milczenie” – niemiecki reżyser (ocena 4/10)


Biograficzny dokument o postaci ciekawej, ale mało znanej.

Christoph Schlingensief – niemiecki reżyser teatralny i filmowy. Znany w środowisku ze specyficznego stylu i podejścia do tworzenia sztuki. Postać barwna, wręcz ekscentryczna.

Zapewne tylko wąskie grono osób związanych z teatrem, a w Polsce i to nie na pewno, kojarzy bohatera dokumentu. Film jest hołdem złożonym mu przez jego współpracowniczkę. Niestety jak to często bywa w zbyt osobistych produkcjach staje się to mankamentem. Reżyserka traktuje odbiorcę tego filmu jakby doskonale znał historię zarówno niemieckiego teatru, jak i twórczości samego Schlingensiefa. Przez co film jest mało interesujący, nie angażujący, a przez swoją długość, nie przystającą do formatu dokumentalnego, nużący.


Co prawda realizacyjnie, szczególnie montażowo (reżyserka w tym się specjalizuje) film ma dobre tempo. Oparty jest głównie na zdjęciach i materiałach archiwalnych. Przez to brakuje komentarza i wyjaśnienia postaci bohatera. Widzów bardziej mogą zainteresować osoby lepiej znane typu Tilda Swinton.


Plusy:

+ montaż

+ szybkie tempo

+ dużo archiwaliów

+ znane postaci np. Tilda Swinton


Minusy:

- chaotyczny

- wymagana znajomość niemieckiego teatru

- brak szerszej znajomości bohatera

- wydłużony

- nie angażujący

- zbyt osobisty


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Schlingensief – In das Schweigen hineinschreien

produkcja: Niemcy

rok: 2020

gatunek: dokument

festiwale: Tydzień Filmu Niemieckiego


· reżyseria, montaż: Bettina Böhler

· obsada: Christoph Schlingensief, Margit Carstensen, Irm Hermann, Alfred Edel, Udo Kier, Sophie Rois, Bernhard Schütz, Helge Schneider, Dietrich Kuhlbrodt, Susanne Bredehöft, Tilda Swinton

Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Twitter Social Icon