top of page

„Ryszard Szurkowski. Wyścig przez życie” – legenda polskiego sportu (ocena 8/10)


Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” – maksyma Św. Augustyna, propagowana przez legendarnego polskiego trenera kolarstwa idealnie pasuje do historii życia Ryszarda Szurkowskiego.

Trzykrotny zwycięzca kultowego w krajach komunistycznych Wyścigu Pokoju, amatorski mistrz świata i medalista olimpijski w wyścigu drużynowym. Bezsprzecznie legenda polskiego kolarstwa, polskiego sportu, może nawet najwybitniejszy kolarz na świecie – czego nie dowiemy się ze względu na podział w ówczesnym czasie kolarstwa na zawodowe i amatorskie.

Film dokumentalny ukazuje mimo stosunkowo krótkiego metrażu wszystkie etapy życia Szurkowskiego: od początków w wojsku, po ogromne sukcesu w sporcie amatorskim i wyścigi we Francji, epizod trenerski, a także trudne lata po wypadku.


Wykorzystano liczne archiwalia komentowane przez samego bohatera. Oprócz niego pojawiają się koledzy i trenerze, ale generalnie historia jest bardzo osobista, autobiograficzne. Autentyczne fragmenty wyścigów, wywiady z przeszłości, oznaki uwielbienia tłumów. Tworzy to prawdziwy obraz fenomenu polskiego sportu, dla wielu jednego z najwybitniejszych sportowców szarego okresu PRL. Brakuje jedynie życia osobistego, ale może sam Szurkowski nie chciał o tym opowiadać.


Dodatkowe wymiaru postać Szurkowskiego nabiera ze względu na walkę o powrót do zdrowia po pechowym wypadku już po zakończeniu kariery. Jak sam we wzruszających momentach przyznaje to był dla niego najtrudniejszy trening i wyścig celem powrotu do normalnego funkcjonowania.


Niestety ten ostatni bój przegrał akurat zaraz po zakończeniu zdjęć. Ostatnie sceny pokazują już świat 2020 roku – z maseczkami. Ryszard Szurkowski zmarł 1 lutego 2021 roku, a swoje wypowiedzi do filmu nagrał ledwie kilka miesięcy wcześniej.


Szkoda tylko, że taka postać została zapomniana przez opinię publiczną, nawet informacja o śmierci nie znalazły się na czołówkach serwisów informacyjnych. Dobrze więc, że telewizja publiczna upowszechniła legendę Szurkowskiego ciekawym i wzruszającym filmem dokumentalnym. Jest z pewnością wielu kibiców, dla których to niezwykle bolesna strata. Ryszard Szurkowski dawała swoimi sukcesami sportowymi niezwykle wiele radości. I jak każdy wielki sportowiec miał nie spełniony cel – nigdy nie został indywidualnym medalistą olimpijskim. Może w kolarskim niebie zostanie dodatkowo uhonorowany.


Plusy:

+ legenda polskiego sportu

+ kompleksowa biografia

+ opowiedziane przez samego bohatera

+ archiwalia

+ ostatni moment na stworzenie tak osobistego filmu

+ wzruszające


Minusy:

- brak wątków osobistych

- za dużo gadania

- wielki smutek po odejściu mistrza ….


Film:


produkcja: Polska

rok: 2021

dystrybucja: TVP

emisja: 1 lutego 2021 w dniu śmierci Bohatera

gatunek: dokument


· reżyseria: Zbigniew Rytel

· występują: Ryszard Szurkowski

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page