„Przetrwać do świtu” – emerytura Bruce’a Willisa (ocena 5/10)


Thriller sensacyjny oparty na sztampowym, ale obiecującym dramaturgicznie, kameralnym konspekcie.

Para kryminalistów musi szukać pilnej, ale dyskretnej, pomocy medycznej.

Ograniczona liczba bohaterów, oddalone od cywilizacji miejsce akcji, bezwzględni przestępcy, wyraziści bohaterowie: lekarz i emerytowany policjant (Bruce Willis – w roli jakby skończyły mu się środki na waciki). Sam konspekt obiecujący, ale trzeba to jeszcze umiejętnie poprowadzić i zadbać o zwroty akcji. Niestety jest nie tylko sztampowo, ale wręcz nie wykorzystuje się pomysłów z wielu filmów opartych na interakcjach praworządnych obywateli z bezwzględnymi przestępcami.


Irytuje irracjonalne zachowanie bohaterów. Nadpobudliwi przestępcy, którzy sami pakują się w kłopoty to jeszcze małe piwo. Gorzej, że zachowanie ofiar, z którymi widz powinien sympatyzować, jest równie głupie, nawet jak na stres w którym się znaleźli. W efekcie widz nie ma możliwości identyfikować się z i tak mało zajmującą fabułą. Która jest im dalej w las (dosłownie) tym mniej oferuje.


Także pod względem realizacyjnym wiele można zarzucić. Co prawda niezła scenografia i ciemne zdjęcia dają klimat odosobnienia i bezradności ofiar. Z drugiej strony irytuje muzyka w tle – ten sam film bez ścieżki dźwiękowej mógłby bardziej przeszywać strachem.


Nie znaleźli sposobu na stosunkowo wyraziste role aktorzy. Może i Willis byłby magnesem, ale raczej w przypadku dystrybucji kinowej. Tej nie było i film przejdzie bez echa.


Plusy:

+ kameralny konspekt

+ wyrazistość postaci

+ scenografia, ciemny klimat zdjęć


Minusy:

- bezmyślne zachowania bohaterów

- nie angażujące ze względu na mało sympatyczne ofiary

- irytująca muzyka w tle

- brak ciekawych zwrotów akcji

- wtórne: wiele filmów opartych na kameralnej interakcji przestępców z normalną rodziną

- kiepskie dialogi


Zwiastun:

tytuł oryginalny: Survive the Night

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

gatunek: thriller


· reżyseria: Matt Eskandari

· scenariusz: Doug Wolfe

· muzyka: Nima Fakhrara

· zdjęcia: Bryan Koss

· montaż: R. J. Cooper

· obsada: Chad Michael Murray, Bruce Willis, Shea Buckner, Tyler Jon Olson, Lydia Hull, Jessica Abrams, Sara Lynn Holbrook, Jef Holbrook

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon