„Proces Siódemki z Chicago” – sąd sądem … (ocena 5/10)


Dramat sądowy oparty na autentycznym procesie, czyli filmowe emocje gwarantowane. Pozornie.

Rozruchy podczas konwencji demokratów kończą się krwawą rozprawą z policją. Najbardziej agresywni demonstracji kilka tygodni później zostają oskarżeni o porozumienie i spisek celem zakłócenia porządku publicznego.

Jak widać emocje dyskursu politycznego w Stanach Zjednoczonych były obecne od lat. Ciekawie się ogląda w konfrontacji ze współczesnym zakłóceniem wyboru nowego Prezydenta USA.


Niestety to co powinno być atutem, i zazwyczaj w tego rodzaju produkcjach jest, czyli emocje podczas procesu, w tym przypadku są najsłabszym, wręcz nużącym elementem filmu. Gadanina, brak tempa i sztuczne dialogi. Do tego brak ukierunkowania na konkretnego oskarżonego (można było wykorzystać charyzmatycznego, chociaż kojarzonego z innego kina Sashę „Borata” Cohena) oraz irytujący sędzia. Aaron Sorkin jakby zapomniał, że od jego poprzedniego filmu sądowego minęły bez mała trzy dekady. Dużo lepiej wypadają sceny zamieszek, szczególnie te zmontowane z archiwalnymi materiałami.


To film zdecydowanie kinowy, bo w domu trudno nie przerywać oglądania wyprawą do kuchni po herbatniki. Trafił jednak w ograniczonej dystrybucji, tuż przed jesiennym lockdownem, na pojedyncze seanse. Netflix pewnie chciał błysnąć ambitniejszym repertuarem, ale przez to film przejdzie bez echa. Chociaż zdarzają się entuzjastyczne opinie.


Plusy:

+ montaż

+ aluzje do współczesności

+ Baron Cohen

+ zbitki z archiwaliami


Minusy:

- chaotyczne

- przegadane

- nieangażujące

- bez ukierunkowania na jednego bohatera

- brak spójności

- szczątkowa dystrybucja kinowa


Zwiastun:


tytuł oryginalny: The Trial of the Chicago 7

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

premiera: 1 października 2020

gatunek: dramat

platforma: Netflix


· reżyseria, scenariusz: Aaron Sorkin

· obsada: Eddie Redmayne, Jeremy Strong, Joseph Gordon-Levitt, Sacha Baron Cohen, Yahya Abdul-Mateen II

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon