top of page

„Poniżej zera” – transport więźniów (ocena 5/10)


Netflix chyba za bardzo polubił hiszpańskie produkcje.

Początkujący policjant odpowiada za transport niebezpiecznych przestępców więźniarską furgonetką.

Wprowadzono wielu, zbyt wielu, bohaterów. Co prawda w dość prosty sposób ich scharakteryzowano, ale dla akcji filmu wystarczyłaby połowa z nich. To rozprasza uwagę, bo kilku jest wyrazistych i mogłoby zainteresować. Sam motyw konwoju dość ograny i ma swój potencjał chociażby przez klaustrofobię miejsca akcji. Wymaga jednak wiarygodnych zwrotów akcji. A z logiką zaczyna być na bakier już jak furgonetka zostaje zatrzymana poprzez rozłożoną kolczatkę. Trudno także uwierzyć, aby taki konwój przy współczesnej technice przez całą noc mógł pozostać poza kontrolą. Niektóre rozwiązania w końcówce to wręcz parodia tego typu filmów, chociaż motyw z wjazdem na lód miał swój potencjał. Ogólnie do przyjęcia jedynie dla mało wymagających amatorów kina sensacyjnego, chociaż logika przypomina raczej produkcje na kaset VHS.


Nie zabrakło również zbędnego moralizatorstwa. Końcowe przesłanie, jakże sztampowe, to takie że gdy prawo nie zadośćuczyni za krzywdę uzasadnionym rozwiązaniem jest samosąd. Tylko trudno uwierzyć, aby zwykły ojciec rodziny byłby w stanie zrealizować tak misterny plan.


Ciekawym rozwiązaniem było wprowadzenie motywu zimna, który sądząc z tytułu miał być kluczowy. W czasach mody na morsowanie nabiera to dodatkowego smaczku. Chociaż warto twórcom przypomnieć o zjawisku hipotermii.


Netflixowe produkcje to trochę pole minowe. Nawet znajdują się piewcy tezy, że platforma ta przeznaczone jest li tylko dla seriali. Można jednak czasami znaleźć ciekawsze produkcje, aczkolwiek ta mieści się gdzieś pomiędzy skrajnymi opiniami.


Plusy:

+ motyw transportu więźniów

+ poprawne charakteryzowanie bohaterów

+ klaustrofobiczny klimat furgonetki

+ motyw zimowy


Minusy:

- liczne nielogiczności

- zbyt wielu niepotrzebnych bohaterów

- popadająca w absurd końcówka

- brak świadomości istnienia zjawiska hipotermii

- banalne moralizatorstwo o nieskuteczności prawa


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Bajocero

produkcja: Hiszpania

rok: 2020

dystrybucja: Netflix

gatunek: thriller


· reżyseria: Lluís Quílez

· scenariusz: Lluís Quílez, Fernando Navarro

· obsada: Javier Gutiérrez, Karra Elejalde, Luis Callejo, Andrés Gertrúdix, Isak Ferrizz, Édgar Vittorino, Miquel Gelabert, Florin Opritescu, Patrick Criado, Àlex Monner

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page