top of page

„Ostatni mężczyźni” – Legia w Indochinach (ocena: 8/10 za Chyrę)


Trzysta kilometrów wojennej walki o przeżycie.

Oddział francuskich legionistów jest zmuszony opuścić swoją miejscówkę po japońskim ataku na Indochiny na początku 1945 roku.

Gehenna oddziału wojskowego w obliczu konieczności ucieczki przez azjatycką dżunglę. Walka z przeciwnościami natury, wrogiem, ale głównie z samym sobą. Choroby, rany, omamy, wzajemne pretensje, podważanie dowódca. Pomimo mikroskopijnej szansy zwycięża chęć przeżycia. Tak zapewne wyglądało wiele wojennych losów. Przerażająca historia, opowiedziana w bezpośredni sposób, wspomagana narracją z offu na podstawie prowadzonego przez dowódcę dziennika.


Wyrazistość postaci i świetne aktorstwo sprawia, że każdy członek oddziału zyskuje zrozumienie widza. Szczególnie, że skład osobowy szybko się wykrusza. A nawet nie wiadomo, czy ktokolwiek wyjdzie z tej wojny cało.


To znakomity film pod względem realizacyjnym. Surowe ujęcia, genialna realizacja dźwięku i sprawny (ale nie natarczywy) montaż oddają realia wyprawy, zagrożeń i stoczony walk. Trudno zrozumieć dlaczego tak znakomity film nie odbił się jeszcze szerszym echem- nawet nie ma daty premiery kinowej. Czyżby tylko wierni widzowie Warszawskiego Festiwalu Filmowego mogli nacieszyć się tym małym arcydziełem kina wojennego?


tytuł oryginalny: Les derniers hommes

produkcja: Francja

rok: 2023

gatunek: dramat wojenno-psychologiczny

festiwale: 39. Warszawski Festiwal Filmowy – Konkurs Międzynarodowy


  • reżyseria: David Oelhoffen

  • scenariusz: David Oelhoffen, Eric Deroo

  • montaż: San­die Bompar

  • zdjęcia: Guillaume Def­fon­taines

  • obsada: Guido Caprino, Andrzej Chyra, Nuno Lopes, Axel Granberger, Yann Govenobejrzane z MM, podczas 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w ramach Konkursu Międzynarodowego, w kinie Multikino Złote Tarasy, w środę 11 października 2023 roku o godzinie 21:00

Commentaires


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page