„Nowy porządek” – zielona farba (ocena 6/10)


Wizja anarchistycznej rewolucji społecznej: przerażająca, bo prawdopodobna.

Wesele majętnej rodziny zakłóca początkowo niewinna zielona woda z kranu, ale następnie incydent z farbą, wizyta byłego służącego, a w końcu prawdziwa anarchistyczna rewolucja.

Nic nie wskazuje na eskalację wydarzeń. Niewinna ewakuacja szpitala, lekkie nieporozumienia na weselu rodzin, które robią duże biznesy. Nawet wizyta byłego służącego błagającego o pomoc finansową na operację swojej żony wygląda niewinnie. Zmiana sytuacji na drastyczną występuje nagle - zbyt nagle. To mankament tego filmu, bo zbyt szybko przeskakuje do kolejnych sekwencji. Zamyka historię, obfitą w punkty zwrotne i wielość bohaterów, w stosunkowo krótkim czasie.

Meksykańska produkcja robi wrażenie ze względu na wyrazistość przekazu. Nietrudno sobie wyobrazić we współczesnym podzielonym majątkowo społeczeństwie, w którym wąskie grono zgromadziło niewyobrażalne dla mas bogactwo, podobną rewolucję. Zresztą na mniejszą skalę już się do dzieje – jak chociażby porwania dla okupu dzieci współczesnych krezusów.

Nic dziwnego, ze ten chaotyczny reżysersko, ale wyrazisty w przekazie film zyskał nagrodę na festiwalu w Wenecji. Gdyby nie problemy z pandemią mógłby także zagościć na ekranach kin w całej Europie. Polski widz na razie mógł go odnaleźć na festiwalu online Nowe Horyzonty.

Plusy:

+ obraz buntu społecznego

+ wyrazista narracja

+ dobre tempo

+ aktorstwo

Minusy:

- przeskoki narracyjne

- dosadność scen

- niepewna dystrybucja kinowa

Zwiastun:


tytuł oryginalny: Nuevo Orden

produkcja: Meksyk, Francja

rok: 2020

gatunek: dramat

dystrybucja: Gutek Film

festiwale: Wenecja, Nowe Horyzonty

· reżyseria, scenariusz: Michel Franco

· zdjęcia: Yves Cape

· montaż: Oscar Figueroa, Jara Michel Franco

· muzyka: Cormac Roth

· obsada: Naián González Norvind, Diego Boneta, Mónica Del Carmen, Fernando Cuautle, Darío Yazbek, Eligio Meléndez


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon