top of page

„Niezwyciężony” – wojna na Ukrainie (ocena: 6/10 za Putina)


Kompleksowy dokument o zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

Dzień przed agresją minister Ukrainy przemawia na forum narodów zjednoczonych wskazując iż żaden kraj przed tą wojną nie ucieknie. Nikt wówczas w USA nie wierzy w skuteczną obronę. Po roku przedstawiciele Ukrainy przyjeżdżają ponownie opowiadając o bohaterskiej postawie swojej armii i oporze ludności cywilnej.

Obraz wciąż trwającej wojny. Zawiera jej genezę, rzekome braterstwo pomiędzy narodami. Przebieg, nowoczesne sposoby obrony oparte na współczesnych technologiach i zaskakującą skuteczność w odparciu ofensywy potężnej armii wroga. Uwypuklono rosyjskiego najeźdźcy, w tym przede wszystkim masakrę w Buczy. Także kłamstwa i manipulacje. Istotnym aspektem jest będący konsekwencję działań wojennych kryzys żywnościowy i paliwowy. Sposobem na zapewnienie trwałego bezpieczeństwa mają być starania o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej.


Film osadzony jest na osobie Dmytro Kuleby – ukraińskiego ministra. Zadbano nawet o nakreślenie jego życia prywatnego. Odpowiednio zmontowany, ukazuje liczne materiały, o jakie przy współczesnych telefonach komórkowych stosunkowo łatwo. Dzięki temu ogląda się z zainteresowaniem, aczkolwiek należy brać pod uwagę fakt iż przedstawia subiektywny ukraiński punkt widzenia. Najbardziej przykre jest, że w całym filmie nie pada nawet wzmianka o polskiej pomocy i wsparciu.


produkcja: Ukraina, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania

rok: 2023

gatunek: dokument wojenno-polityczny

festiwale: 39. Warszawski Festiwal Filmowy – Pokazy Specjalne


  • reżyseria: Karim Amer

  • montaż: Austin Reedy, Emiliano Battista, Zackary Obid

  • zdjęcia: Misha Lubarsky, Jake Swanko

  • muzyka: Katya Mihailova

  • obsada: Dmytro Kuleba, Iryna Vereshchuk, Mikhailo Fedorov, Rustem Umerovobejrzane, podczas 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w ramach Pokazów Specjalnych, w kinie Multikino Złote Tarasy, w poniedziałek 9 października 2023 roku o godzinie 13:30

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page