top of page

„Najlepsze lata” – przyjaciele z dzieciństwa (ocena 7/10)


Tytuł jakby znajomy, fabuła jakby sztampowa, ale ile w tym jest sentymentalizmu i prawdy życiowej …

Gemma już jako dziewczynka uwodziła swoją urodą. Wraz z trójka przyjaciół wchodzą w dorosłość z dużym apetytem na życie. Młodzieńcze problemy z uruchomieniem zdezelowanego samochodu i rosnącym napięciem seksualnym są jednak niczym co ich czeka w dorosłym życiu. Wielokrotnie ich drogi będą się jeszcze schodziły chociaż tak bardzo ideały ich podzielą.

Sentymentalny film ukazujący życiowe koleje losu i interakcje pomiędzy przyjaciółmi. Bohaterowie są wyraziści, a akcent kobiecy świetnie odegrany przez zmysłową i atrakcyjną w każdym wieku Micaelę Ramazzotti. Losy przyjaciół angażują bo są uniwersalne i zapewne wielu w kwiecie wieku robi podobne podsumowania swoich życiowych zdarzeń.


Film ma ciekawą, tylko pozornie sztampową formułę. Opiera się na retrospekcji opowiadanej przez bohaterów. Nie ma tutaj umowności, wręcz pojawiają się momenty gdy bohater zwraca się bezpośrednio do widza. To tylko wzmacnia więź uczuciową. Można się zapaść w tej wzruszającej historii. Jednak jest ona siłą rzeczy przydługa i może lepiej sprawdziłaby się w wersji serialowej. A jak nie to na pewno w kinowej, co jednak uniemożliwia sytuacja na świecie która mocno zaburzyła dystrybucyjne plany kinowe.


Twórcy bardzo sprawnie, jedynie ze względu na ograniczenia - zbyt szybko, przemieszczają się pomiędzy latami. To oddaje jakże częste wrażenie przemykania życia. Zmiany ukazywane są na prostych zjawiskach (upowszechnienie telefonów komórkowych), czy też ważnych wydarzeniach (zburzenie muru berlińskiego, przełom tysiącleci, zamachy w Nowym Jorku). Ulubionym motywem jest zabawa sylwestrowa. Szkoda, że nie udało się objąć epidemii COVID, która zaszkodzi filmowi w dystrybucji, a w sposób istotny wpłynie na całe pokolenia.


Plusy:

+ sentymentalne

+ wyraziste

+ życiowe

+ „oczka” do widza

+ atrakcyjna Micaela Ramazzotti

+ nawiązania do klasyki włoskiego kina (kąpiel w fontannie)

+ ukazanie przełomowych wydarzeń historycznych

+ dobra muzyka


Minusy:

- sztampowe

- powtórzony tytuł

- lekko przeciągnięte

- materiał na serial

- internetowa dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Gli anni più belli

produkcja: Włochy

rok: 2020

gatunek: dramat

dystrybucja: Aurora Films


· reżyseria: Gabriele Muccino

· scenariusz: Gabriele Muccino, Paolo Costella

· obsada: Micaela Ramazzotti, Pierfrancesco Favino, Kim Rossi Stuart, Claudio Santamaria, Nicoletta Romanoff

댓글


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page