top of page

„Miasto” – inżynier pisarz (ocena 6/10)


Film inny wszystkie. Jedynie dla koneserów kina typu „noir”.

Znudzony inżynier wykładający dla studentów ma pasję pisarską wydając swój debiut kryminalny. Z tej okazji, nie bacząc na niepokojące wyniki lekarskie, z synem udaje się na sympozjum pisarzy.

Odważny debiut reżyserski. Przeszarżowany jednak gatunkowo. Fabuła odnosi się do szarych czasów epoki PRL. Styl idealnie oddaje monotonie i beznadziejność, z jednoczesnymi możliwościami ucieczki do fikcji. Ta rzeczywistość odpowiadająca kryminałom z USA pozwala na inne, bardziej emocjonujące podejście do życia. Film skupia się na wizjach fikcyjnych, odpowiadającym książkom bohatera. Zbyt porzuca rzeczywistość faktyczną (rodzina, praca, choroba, koledzy), która wydaje się dla współczesnego widza równie ciekawa. Widać w tej produkcji wątki osobiste, może autobiograficzne. Można mieć jednak wrażenie jakby reżyser sam się pogubił. Momentami fabuła staje się irytująco monotonna, a losy bohatera mało angażujące. Do tego dochodzi niezbędna w przenoszeniu na ekran „książki w filmie” narracja z offu.


Topa, Gruszka, Więckiewicz, a nawet Tym. Nie dało się dla tych specyficznych aktorów stworzyć ciekawszego projektu, a dla tego rodzaju filmu dobrać odpowiedniejszych aktorów. Nawet jak fabuła już zamula niemiłosiernie to aktorsko udaje się utrzymać poziom.


Sukcesem filmu jest sama dystrybucja kinowa, chociaż trudno spodziewać się jakiegokolwiek sukcesu, czy też większego odzewu. Nowa postać wśród reżyserów fabularnych musi się zdecydować czy chce robić kino autorskie, czy bardziej dla widzów. Ale znajdą się pewnie też tacy, którzy znudzeni kinową sztampą wyjdą z seansu zachwyceni.


Plusy:

+ klimat

+ zdjęcia

+ scenografia, kostiumy

+ podkreślanie emocji bliskimi ujęciami


Minusy:

- monotonna fabuła

- narracja z offu

- niedoróbki reżyserskie

- trudne w odbiorze

- zbytnie ukierunkowanie na rzeczywistość książkową


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2021

dystrybucja: Kino Świat

data premiery: 25 czerwca 2021

gatunek: kryminał

festiwale: Tofifest


· reżyseria, scenariusz: Marcin Sauter

· zdjęcia: Piotr Rosołowski

· muzyka: Jerzy Rogiewicz

· montaż: Agnieszka Glińska

· obsada: Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka, Mirosław Kropielnicki, Robert Więckiewicz, Piotr Nawrocki, Grzegorz Warchoł, Artur Krajewski, Stanisław Tym, Zdzisław Wardejn

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page