„Major Grom: Doktor Plagi” – Sankt Petersburg (ocena 5/10)


Rosyjskie miasto, które będzie źle kojarzyło się polskim piłkarzy. Ale nie zachwyci również widzów Netflixa.

Niepokorny policjant wielokrotnie ratuje mieszkańców Sankt Petersburga czyniąc przy tym tak wiele szkód, że każdej wizycie u przełożonego towarzyszą zakłady na komisariacie, czy w końcu zostanie wyrzucony z policyjnej roboty.

Film jest rosyjską odpowiedzią na amerykańskie superprodukcje, zarówno fantasy (nawiązania do Marvela jak najbardziej czytelne), jak i policyjne. Jak to zwykle w przypadku Rosjan udając że idą własną drogą naśladują i kopiują tak nachalnie, iż trudno zachwycać się dynamiką i efektami specjalnymi. Nawet całkiem wyrazisty bohater wydaje się momentami niezamierzalnie groteskowy. Co prawda w tle jest specyfika rosyjskiej rzeczywistości, ale też taka żeby za bardzo nie odbiegała od amerykańskich wad. Nacisk jest położony na wszechobecne media i bezradność wymiaru sprawiedliwości. Podobnie jak w przypadku działań amerykańskich superbohaterów. Może twórcom chodziło o wyśmianie tego typu produkcji, ale jeśli tak to wpadli we własne sidła. Szczególnie, że dialogom i poczuciu humoru wiele brakuje.


Aby dorównać amerykańskim odpowiednikom film jest w miarę efektowny, chociaż to nie ta dawka budżetu na efekty specjalne. Ale równocześnie niepotrzebnie przedłużany i rozdrabniany. Za ocenę fabuły niech wystarczy długa lista scenarzystów. Chyba nie skonsultowali oni pomiędzy sobą efektów pracy, przez co film jest rwany, nierównomierny i chaotyczny. Wpisuje się w trend nieudanych wieczór z Netflixem. Na całe szczęście można już wychodzić z domu i pójść sobie nawet na animację do kina. Co kino to nie Netflix, jeszcze rosyjski.


Plusy:

+ dynamiczne

+ wyrazisty bohater

+ w tle mankamenty rosyjskiego systemu sprawiedliwości


Minusy:

- klisza produkcji amerykańskich

- kiepskie dialogi

- drętwe poczucie humoru

- za długie

- netflixowa dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Mayor Grom: Chumnoy Doktor

produkcja: Rosja

rok: 2021

platforma: Netflix

gatunek: sensacyjny


· reżyseria: Oleg Trofim

· scenariusz: Artyom Gabrelyanov, Roman Kotkov, Evgeniy Eronin, Vladimir Besedin, Aleksandr Kim, Valentina Tronova, Nikolay Titov

· zdjęcia: Maxim Zhukov

· montaż: Yuriy Karikh, Aleksandr Puzyryov

· muzyka: Roman Seliverstov

· obsada: Tikhon Zhiznevsky, Lyubov Aksyonova, Aleksei Maklakov, Aleksandr Seteykin, Sergei Goroshko, Dmitry Chebotaryov, Mikhail Evlanov, Oleg Chugunov

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon