„Małżeństwo na skróty” – rok później (ocena 8/10)


A wydawało się, że już nic oryginalnego z filmowych zabaw z czasem wycisnąć się nie da.

Teddy poznaje Leanne w specyficznych okolicznościach: myląc ze swoją dziewczyną, całując i jeszcze dławiąc się orzeszkiem. Długo zwleka ze ślubem, a gdy w końcu się decyduje wizyta na cmentarza powoduje nagłe przyśpieszenie biegu życiowych wypadków.

Stosunkowo oryginalny pomysł na naruszenie ciągłości czasu. Nawet jeżeli się już gdzieś pojawiał (literatura?) to australijscy twórcy sprawnie z niego korzystają i konsekwentnie prowadzą wciągającą historię. Jej niewątpliwym atutem jest, że pomimo lekkiej, komediowej formy, zawiera prawdy życiowe jak po sznureczku ukazujące specyfikę związków: wielka miłość na całe życie, dziecko, pierwsze sprzeczki, kariera zawodowa, separacja, nowy partner, rozwój, choroba, ponowne zejście itd. Nie trudno się widzowi nie odnaleźć w tej standardowej życiowej kolei losu. Dzięki temu losy bohatera są jakby bliskie, a jego poczucie straconego czasu równie dobrze co z fikcyjnego pomysłu może wynikać z marnowania kolejnych dni życia. Całość okraszona sprawnymi dialogami i poprawnym aktorstwem. Można co najwyżej czepiać się do zakończenia, które akurat jest mało oryginalne, chociaż również ma swoje uzasadnienie.


Wartym odnotowania jest dbałość o kreacje bohaterów – tutaj nawet epizodyczne postacie (córka, kochanek żony, pies) mają wyraziste odbicie. Dziwi zupełna obojętność na film (mało recenzji, krótki okres żywotności w kinie) – „Dzień Świstaka” na który się zresztą bohaterowie powołują to nie jest, ale bardzo, bardzo blisko.


Plusy:

+ pomysł

+ dialogi

+ kameralność

+ prawdy życiowe

+ wyrazistość postaci


Minusy:

- przeciętne zakończenie

- słaba dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Long Story Short

produkcja: Australia

rok: 2021

dystrybucja: Kino Świat

premiera: 23 lipca 2021

gatunek: komediodramat


· reżyseria, scenariusz: Josh Lawson

· zdjęcia: Matt Toll

· montaż: Kasra Rassoulzadegan

· muzyka: Chiara Costanza

· obsada: Rafe Spall, Zahra Newman, Josh Lawson, Ronny Chieng, Dena Kaplan, Noni Hazlehurst

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon