top of page

„Królowe boiska” – piłka nożna dla kobiet (ocena 5/10)


Francuska komedia z popularnym motywem zaangażowania w męski sport kobiecych zawodniczek.

Obchodzącej jubileusz drużynie piłkarskiej do utrzymania brakuje ledwie jednego punktu w czterech meczach. Niestety nieodpowiedzialne zachowanie powoduje dyskwalifikację wszystkich zawodników.

Motyw przebijania się do powszechnej świadomości żeńskiej piłki nożnej był wykorzystywany w kinie ostatnio kilka razy, z powodzeniem. Niestety w tym przypadku brakuje przede wszystkim wiarygodności. Trzeba uwierzyć, że związek piłkarski zakazał gry wszystkim zawodnikom, mimo że w incydencie brało udział kilku – w takim przypadku rozdaje się czerwone kartki i indywidualne kary, zaakceptował natomiast udział niezrzeszonych zawodniczek zebranych na zasadzie powszechnego zaciągu. Jak zrozumieć, że nie mogli zagrać kibice, czy nawet mężowie, często zbulwersowani pomysłem ich małżonek? Dodatkowo jak na komedie brakuje luzu i poczucia humoru, przez co wszystko wydaje się zbyt poważne, a tym samym dodatkowo nie wiarygodne. Zasygnalizowane tło społeczne lub feministyczne również nie wybrzmiewa przekonująco.


Najlepiej wypadają fragmenty meczu, chociaż rywalizacja kobiet z mężczyznami raczej nie przebiegałaby w tak wyrównanym stylu. Jednak jest trochę emocji i należy odnotować całkiem poprawnie zmontowane sceny piłkarskie. Wszystko psuje przekombinowana końcówka, jakby twórcy koniecznie chcieli odżegnać się od przewidywalności scenariusza.


Plusy:

+ realizacja scen piłkarskich

+ trochę emocji

+ wyrazistość postaci kobiecych


Minusy:

- niewiarygodne

- bez poczucia humoru

- przekombinowany na siłę finał


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Une belle équipe

produkcja: Francja

rok: 2019

gatunek: komedia (?)


· reżyseria: Mohamed Hamidi

· scenariusz: Alain-Michel Blanc, Camille Fontaine, Mohamed Hamidi

· zdjęcia: Laurent Dailland

· muzyka: Ibrahim Maalouf

· montaż: Marion Monnier

· obsada: Kad Merad, Alban Ivanov, Céline Sallette, Sabrina Ouazani, Laure Calamy

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page