top of page

„Kolektyw” – pożar (ocena 6/10)


Rumuński dokument, który zaistniał zdobywając nagrodę LUX European Audience Film Award oraz nominacje oscarowe.

Tragiczny pożar podczas koncertu rockowego odsłonił korupcję w systemie dostaw do rumuńskiej służbie zdrowia – wiele poszkodowanych zginęło bowiem z powodu warunków w szpitalach. Masowe protesty doprowadziły nawet do dymisji rządu, a sprawą zainteresowali się i rozpowszechnili dziennikarze gazety … sportowej.

Rumuńskie kino upodobało sobie problemy społeczne, w tym kwestie służby zdrowia („Śmierć pana Lăzărescu” z 2005 roku). Ten dokument miał również potencjał: tragiczny wypadek i odkrycie skandalicznych transakcji oraz braku dbałości o czystość w ośrodkach medycznych. Największe wrażenie budzą autentyczne materiały archiwalne, szczególnie ten z samego pożaru podczas koncertu. Niestety reszta dokumentu jest chaotyczna, jednostronna, a powtarzające się sceny pracy dziennikarzy nad monitorami – trywialne i monotonne. Gdyby nie pojedyncze sceny odnoszące się do losów osób poszkodowanych wartym odnotowania byłby tylko pierwszy kwadrans filmu.


Nie zmienia to faktu, że szkoda braku dystrybucji w Polsce tej produkcji. W końcu temat dość uniwersalny dla krajów z byłego bloku wschodniego i problemów także polskiej służby zdrowia. Ku przestrodze takie przypadki jak chamskiego profesora, warto byłoby upowszechnić.


Plusy:

+ mocne materiały archiwalne

+ ukazanie korupcyjnych procedur

+ nagrody i oscarowe nominacje


Minusy:

- reżyseria

- chaotyczna narracja

- jednostronny

- odejście od losów osób poszkodowanych

- brak dystrybucji kinowej


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Collective

produkcja: Francja

rok: 2019

dystrybucja: HBO

gatunek: dramat


· reżyseria: Alexander Nanau

· scenariusz: Alexander Nanau, Antoaneta Opriș

· montaż: Alexander Nanau, George Cragg, Dana Bunescu

· muzyka: Kyan Bayani

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page