„Każdy ma swoje lato” – Trzebinia (ocena 5/10)


To chyba pierwszy film zrealizowany w tej klimatycznej, acz mało atrakcyjnej małopolsko-śląskiej miejscowości.

Pracownik działu mięsnego w supermarkecie w Trzebini, opiekujący się chorym psychicznie dziadkiem, poznaje w trakcie wakacji ekscentryczną nastolatkę zesłaną do pracy w kuchni podczas kościelnej oazy.

Ten kameralny film z niedopracowanym scenariuszem i urwanym zakończeniem może zapadać w pamięć głównie ze względu na niepotrzebnie dosłowne sceny erotyczne starszych ludzi. Nie odnaleźli się w tym aktorzy. Oczywiście to bardzo trudny i kontrowersyjny temat i stanowił zbyt duże wyzwanie. Tymczasem można było pójść ciekawszą drogą: bo porównanie potrzeby miłości i zapotrzebowania seksualnego dwóch jakże różnych pokoleń miało potencjał. Zupełnie zbyteczny jest również wątek chorego psychicznie dziadka i suspens w postaci wyjawienia genezy jego tragedii.


Produkcyjnie jest to kino o niskim budżecie, ale sprawnie operujące podstawowymi środkami filmowymi, jak ujęcia operatorskie, montaż, dźwięk. Czuć dzięki tej sprawności klimat małomiasteczkowy, a także typowo polskiej konflikty społeczne (wyzwolona dziewczyna w zesztywniałej światopoglądowym środowisku katolickim). Potencjał był spory, ale na tym się skończyło. Brawa jednak za wprowadzenie filmu do kin w krótkim okienku pomiędzy lockdownami. Chociaż czy taki przygnębiający film jest nam akurat w tych czasach potrzebny?


Plusy:

+ motyw dwóch romansów różnych pokoleń

+ małomiasteczkowy klimat

+ ukazanie polskich konfliktów społecznych

+ kameralne

+ dystrybucja kinowa


Minusy:

- niedopracowana fabuła

- wątek drugoplanowy wyrazistszy od głównego

- zbyt mocne sceny erotyczne starszych osób

- nie udźwignięte wyzwania aktorskie

- urwane

- przygnębiające


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2020

premiera kinowa: 13 marca 2021

gatunek: dramat


· reżyseria: Tomasz Jurkiewicz

· scenariusz: Tomasz Jurkiewicz, Piotr Janusz

· zdjęcia: Weronika Bilska

· scenografia: Alicja Kazimierczak

· kostiumy: Sandra Kowalska

· muzyka: Szymon Wysocki

· dźwięk: Katarzyna Białas, Olga Kaniewska

· montaż: Aleksandra Gowin

· charakteryzacja: Paula Adryańczyk

· obsada: Nicolas Przygoda, Anita Poddębniak, Maciej Grzybowski, Sandra Drzymalska, Tadeusz Łomnicki, Alina Chechelska, Wojciech Gałziński, Marcin Kobierski, Michał Świtała, Wiesław Kupczak, Jakub Klimaszewski

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon