top of page

„Jestem Greta” – wojowniczka klimatu (ocena 6/10)


Dokument wzbudzi emocje ze względu na różnorakie opinie o jego bohaterce.

Piętnastoletnia Szwedka z przypadłością Aspergera protestuje samotnie pod parlamentem w misji ochrony klimatu. W trakcie kilku miesięcy dziewczyna stanie się charyzmatyczną mówczynią przyjmowaną przez możnych tego świata.

To wyjątkowe szczęście dokumentalisty towarzyszyć z kamerą w tak spektakularnej historii. A zaczynał za namową rodziny do sfilmowania zupełnie nieznanej i niepozornej osoby. Wykorzystał to wszystko co przewróciło jej życie w przeciągu ledwie kilku miesięcy. Film zaczyna zresztą trafna sekwencja porównująca życie Grety do filmu. Słabego filmu. Ale akurat ten dokument pod względem filmowym trzeba docenić. Reżyser wykorzysta w pełni dar losu jaki otrzymał. I nie skusił się na hagiografię, pozostając wierny kameralnemu klimatowi, mimo że o Grecie mówi już cały świat.


Kontrowersje, często nawet histerie towarzyszące ocenie bohaterki tylko wzmacniają przekaz. Film jest bowiem obiektywny i ukazuje dziewczynę jako pewną siebie, ale skromną i pokorną osobę. Jest nawet moment gdy sama mówi, że tylko w kwestii klimatu ma tak jednoznaczne zdanie. Nawet jeżeli słowa Grety są dla kogoś niewygodne, czy też jest oskarżana o sterowanie, to warto się w nie wsłuchać, bo zawsze jakaś część prawdy o współczesności z nich wybrzmiewa.


Kamera towarzyszy dziewczynie od momentu gdy samotnie protestuje, nie wzbudzając większego zainteresowania, aż do spotkań z przywódcami, czy też wielkich publiczny przemówień. Udaje się dobrać zarówno te spektakularne momenty, jak i zwykłe życie dziewczyny. Obiektywizm jest największą siłą tej produkcji, chociaż pewnie ze względu na kontrowersje pogrąży ten film w liczne oskarżenia z obu stron.


Plusy:

+ obiektywny obraz bohaterki

+ szczęście dokumentalisty

+ trafny dobór materiałów

+ dobre tempo

+ ciekawy przekaz

+ szeroka dystrybucja


Minusy:

- kontrowersyjna bohaterka

- nie pogodzi dwóch skrajnych opinii o GrecieZwiastun:


tytuł oryginalny: I Am Greta

produkcja: Szwecja

rok: 2020

dystrybucja: Against Gravity

polska premiera: 17 września 2021

gatunek: dokumentalny


· reżyseria: Natham Grossman

· występują: Greta Thunberg, Papież Franciszek

Yorumlar


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page