top of page

„Jak zostać gwiazdą” – #Ostra (ocena 6/10)


Niespodzianka, bo przez długi okres film ogląda się z przyjemnością i zainteresowaniem.

Popularny muzyk, juror programu Music Dance, przyjeżdża do swojej rodzinnego Rozalina, gdzie zostaje źle potraktowany przez jedną z odrzuconych uczestniczek programu.

Od 20 do 80 minuty film to jest naprawdę dobry film. Jednak trzech scenarzystów, w tym Julia Kamińska, to niechybny sygnał, że będzie on nierówny. Końcówka niweczy wiele, ale dla tej sekwencji „środkowej” i tak warto obejrzeć. Sili się ona bowiem na portrety psychologiczne celebrytów i młodocianych gwiazdek, a w dodatku w formie atrakcyjnej, nawet emocjonującej. Duża w tym zasługa pary głównych bohaterów: Katarzyna Sawczuk jest po prostu znakomita, a Maciej Kościelny uzupełnia fabułę postacią zmanierowanej - już uznanej gwiazdy. Doskonale wypadają również role drugoplanowe, może poza przerysowaną Urszulą Dudziak. Ten film przejdzie do historii polskiego kina, ze względu na najlepsza w karierze rolę Tomasza Karolaka - i nie jest to stwierdzenie cyniczne.

Na uwagę zasługuje, również zupełnie poważnie - warstwa muzyczna. Piosenki wykonywane przez wykonawców są różnorodne i zaspokoją bardzo różne gusta. Do tego dochodzi dobry montaż i wiele ciekawych pomysłów choreograficznych, a także kostiumowych.

W tych okolicznościach na wiele niedociągnięć scenariuszowych, a szczególnie zupełnie absurdalną i pretensjonalną sekwencję finałową, można po prostu spuścić zasłonę milczenia.

Film nie przebił się do szerszej widowni, czy to z powodu kiepskiego marketingu, czy łatki głupiej komedii, czy ogólnej niechęci do wizyt w kinie w okresie pandemii. A szkoda bo miał potencjał na hit frekwencyjny.

Plusy:

+ ukazanie celebrytów i karier młodocianych gwiazd

+ emocjonujące

+ dobre muzycznie

+ wyraziste główne role

+ ciekawe kreacje drugoplanowe – najlepsza rola w karierze Karolaka

+ choreografia scen muzycznych

+ kostiumy

Minusy:

- fatalna końcówka

- przeforsowana Urszula Dudziak

- wiele drobniejszych niedociągnięć scenariuszowych

Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2020

data premiery: 2 października 2020

dystrybucja: Kino Świat

gatunek: komediodramat

· reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz

· scenariusz: Piotr Jasek, Julia Kamińska, Wojciech Nerkowski

· zdjęcia: Witold Płóciennik

· muzyka: Sarsa

· montaż: Adam Kwiatek

· scenografia: Ewa Gdowiok

· kostiumy: Agata Culak

· obsada: Katarzyna Sawczuk, Maciej Zakościelny, Julia Kamińska, Tomasz Karolak, Urszula Dudziak, Anita Sokołowska, Maria Pakulnis

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page