„Jak najdalej stąd” – dziewczyna która nigdy nie płacze (ocena 7/10)


Prosta, przejmująca historia, opowiedziana w sposób wyrazisty i realistyczny.

Osiemnastoletnia Ola zdaje po raz trzeci egzamin na prawo jazdy. Gdy idzie jej dobrze, dekoncentruje ją wulgarna melodia dzwoniącego telefonu. Doświadczona przez los dziewczyna marzy o pieniądzach od pracującego w Irlandii ojca na swój pierwszy samochód.

Kameralny film skupiony na walce dziewczyny niepokornej, ale tak doświadczonej przez los, że budzi realne emocje. Ukazuje bezsilność, a zarazem determinację jednostki w obliczu sztywnych procedur i braku dobrej woli. Dopiero śmierć człowieka otwiera zamknięte, urzędnicze drzwi. To także obraz współczesnej Polski i masowej emigracji zarobkowej. Podjęto nawet próbę skonkludowania oczekiwań rodzinnych wobec ciężko pracujących za granicą Polaków.

Film pozostaje jednak dramatem jednostki. Odrzuca wątki drugoplanowe (Rumunka w Irlandii, niepełnosprawny brat, klasowy absztyfikant) skupiając się, ze zbliżoną kamerą, na osobistej gehennie bohaterki. Taki zabieg, stosunkowo ryzykowny, mógłby spalić na panewce, gdyby nie koncertowa rola aktorska debiutującej na dużym ekranie Zofii Stafiej. Młoda aktorka gra, jakby sama przeżywała te wszystkie dramaty. Radzi sobie nawet w niepotrzebnie przerysowanych emocjonalnie scenach prowadzenia samochodu: początkowej i finałowej. Udanym zabiegiem jest skonfrontowanie jej stylu gry z aktorami doświadczonymi: Kingą Preiss i Arkadiuszem Jakubikiem.

Kameralna, dobrze zrealizowana: i pod względem narracji i ujęć operatorskich, produkcja została wprowadzona nawet do multipleksów, w mało sprzyjającym okresie szoku popandemicznego. To jedyny powód dla którego zostanie słabo zauważona.

Plusy:

+ błyskotliwa rola debiutantki

+ prosta, wyrazista i przejmująca historia

+ ujęcia oddające stan bohaterki

+ obraz życia polskich emigrantów zarobkowych

+ bezsilność jednostki wobec systemu i procedur

+ reżyseria

Minusy:

- za dużo nieszczęść

- nie pogłębiane wątki drugoplanowe

- przerysowane sceny: początkowa i finałowa

Zwiastun:

produkcja: Polska, Irlandia

rok: 2020

polska premiera: 25 września 2020

dystrybucja: Forum Film Polska

gatunek: dramat

· reżyseria, scenariusz: Piotr Domalewski

· zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.

· montaż: Agnieszka Glińska

· muzyka: Hania Rani

· obsada: Zofia Stafiej, Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik, Dawid Tulej, Nigel O'Neill

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon