top of page

„Inicjacja” – na uczelni (ocena 4/10)


Kto nigdy nie studiował na koledżu (amerykańskim) nie poczuje klimatu

Podczas imprezy dwóch studenckich bractw dochodzi do niepokojącego wydarzenia. Dzień później dziewczyny zaczynają podejrzewać próbę gwałtu. Okazuje się, że do podobnej sytuacji doszło rok wcześniej.

Ach te studenckie czasy: bractwo, ładne dziewczyny, przystojni chłopcy, alkohol, imprezy, aktywność sportowa. Nieuniknione, że podczas zbyt zakrapianej (zapalanej) imprezy dojdzie nie dwuznacznych sytuacji. Ale czy konsekwencje muszą być aż tak daleko idące?


Twórcy mieli chytry plan ze suspensem gatunkowym. Pozornie luźny film młodzieżowy, coś na kształt komedii imprezowej, zmienia się w jednym momencie w krwawy horror. Tylko że jego poziom, liczne absurdy scenariuszowe i pośpiech w rozwiązaniu fabuły odwraca się w pastisz tego rodzaju kina. A to już nie było celem. Jak nigdy widać tutaj krótki okres zdjęciowy, jakby już zabrakło czasu żeby dokręcić sceny, które chociaż trochę nadadzą końcówce sens logiczny.


Wystarczyło jednak czasu aby pokazać trochę „mięsa” w innym znaczeniu. Są sceny pogaduszek ładnych dziewczynek, są też przebieranie portek przez przystojniaka, a nawet wydłużana scena masturbacji (źle się kończy – ku przestrodze amatorom tego typu zabaw, gdy w okolicy tyle uroczych studentek). Widać, że film był skierowany nie do fanów gatunku krwawych horrorów, a raczej do młodzieży chłonącej studencki tryb zabawy. To co się bowiem udaje to forma ukazywania komunikacji. O ile same dialogi i aktorstwo jest fatalne, o tyle sposób w jaki bohaterowie do siebie piszą jest autentyczny młodzieżowo. To nie wystarcza na więcej niż niszową dystrybucję, a i tak lepiej żeby jak najmniej fanów horrorów trafiło na ten scenariuszowy koszmarek.


Plusy:

+ suspens gatunkowy

+ forma obfitująca w korespondencję komórkową

+ ładne widoczki


Minusy:

- brak zdecydowania

- liczne potknięcia scenariuszowe

- klisze

- fatalne dialogi

- sztywne aktorstwo

- finałowe ucięcie fabuły w najprostszy sposób

- widoczny krótki okres realizacji


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Initiation

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

gatunek: horror (?)


· reżyseria: John Berardo

· scenariusz: John Berardo, Lindsay LaVanchy, Brian Frager

· obsada: Jon Huertas, Isabella Gomez, Lindsay LaVanchy, Froy Gutierrez, Gattlin Griffith

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page