„Ile za sztukę?”: malarstwo współczesne (ocena: 6/10 – za aukcje)
Gdy pasja przeradza się w zyskowny biznes.
Historia polskiego rynku współczesnej sztuki malarskiej.
W okresie przełomu politycznego w Polsce twórcy malarstwa ledwo wiązali koniec z końcem. Nawet na materiały malarskie im nie starczało, a co dopiero na godne życie. Nic dziwnego gdy większość społeczeństwa wegetowała za kilkanaście dolarów miesięcznie, a sfera klasy wyższej dopiero się rodziła. Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z poprawą materialną polskiego społeczeństwa. Rynek sztuki stał się modnym, a ceny uznanych twórców osiągnęły astronomiczne wzrosty cen. Dochodzi nawet do transakcji o wartości ponad 10 mln zł, a aukcje są pełne nie tyle znawców sztuki, co nowobogackich nuworyszy. Twórcy z biedaków stali się milionerami, a kolekcjonerzy z dziwaków poważanymi ekspertami.
Dokument ukazuje proces ewolucji polskiego rynku. Gromadzi wypowiedzi różnorodnych osób: twórców, znawców, ale także nowych kolekcjonerów. Dla nieobeznanego widza znane będzie co prawda tylko nazwisko Wojciecha Fibaka. Ale dla ludzi z branży to zapewne pełny przegląd polskiego rynku aukcyjnego. Atutem jest również ogromna ilość różnych dzieł ukazywanych w trakcie filmu i często ich efekt np. ceny osiągane na aukcji.
Dokument cierpi na wrodzoną wadę przegadania. Zminimalizowana jest ona pomysłami realizacyjnymi: animacje, dzielenie ekranu, szybki montaż, napisy informacyjne (trochę zbyt szybko znikające). Dla polskiego rynku sztuki to kompleksowy dokument, może również zainteresować osoby mnie zaznajomione z tematyką.
Zalety:
+ geneza rozwoju rynku sztuki w Polsce
+ wypowiedzi fachowców branży
+ ogromna ilość materiałów
+ ciekawa formuła
+ kompleksowe ukazanie tematyki
Wady:
- głównie dla znawców tematu
- dużo gadania
- wymagana umiejętność szybkiego czytania
Zwiastun:
produkcja: Polska
rok: 2023
gatunek: dokument
festiwale: 20. Millennium Docs Against Gravity online
reżyseria, scenariusz: Andrzej Miękus
zdjęcia: Robert Lis
montaż: Maciej Walentowski, Radosław Matulka
montaż animacyjny: Sebastian Mucha
muzyka: Michał Jacaszek
występują: Wojciech Fibak, Mirosław Bałka, Paweł Kowalewski, Ryszard Grzyb, Monika Misztal, Piotr Matecki, Karolina Jabłońska, Krzysztof Grzybacz, Rafał Kamecki, Juliusz Windorbski, Łukasz Gorczyca, Werner Jerke, Piotr Bazylko, Tomasz Pasiek, Piotr Kłos
Comments