top of page

„I król rzekł: "Co za fantastyczna maszyna””: nauka, głupcze! (ocena: 7/10 – za wynalazki)


Krótka historia ludzkich wynalazków w kamery obiektywie.

Zdjęcia i filmy ukazujące ludzką innowacyjność. Skutkującą przydatnymi wynalazkami, ale często także szkodliwymi i groźnymi zachowaniami.

Historia ludzkości nierozerwalnie zaczyna być związana z jej dokumentalizacją. Szczególnie w czasach współczesnych ważne jest tylko to co zostało zarejestrowane. Dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie dnia bez oglądania tego co wymyślili inni. Również w przeszłości nowości były uwieczniane na taśmach filmowych i głosowych. A wszystko zaczęło się od zdjęcia biegnącego konia …


Twórcy serwują przegląd rzeczy niesamowitych. Wiele ciekawych, ale także mrożących scen. Jak na dokument produkcja jest emocjonująca i pozbawiony zbędnego gadania. Może jedynie razić chaos i brak jednoznacznego przesłania. Bo jest tutaj: i historia wynalazków, i współczesna polityka (zagrożenia ze strony dyktatorów i terrorystów), i popkultura (scena premiery zwiastuna Gwiezdnych Wojen), ale także mrożące krew w żyłach figury gimnastyczne na drapaczach chmur. Dokument stanowi odzwierciedlenie całego szumu informacyjnego, którego doświadczamy, przeglądając codziennie smartfona: od tragedii, wojen i wypadków, bo śmieszne kotki i długonogie modelki.


Intryguje również długawy tytuł, który może sprawić iż poza obiegiem festiwalowym film znajdzie amatorów w regularnej dystrybucji kinowej.


Zalety:

+ przegląd wynalazków

+ powstanie kina i ruchomego obrazu

+ różnorodność tematyki

+ interesujące ujęcia

+ dobre tempo

+ mało gadania

+ intrygujący tytuł

+ plakat z hasłem "Science, bitch!"


Wady:

- chaotyczne

- bez konkretnego przesłania


Zwiastun:


tytuł oryginalny: And the King Said, What a Fantastic Machine

produkcja: Szwecja, Dania

rok: 2023

gatunek: dokument

dystrybucja: Against Gravity

festiwale: 20. Millennium Docs Against Gravity online, Berlinale, Sundance, Kopenhaga


  • reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page