„Giń, 2020” – rok nie do śmiechu (ocena 5/10)


To chyba nie był odpowiedni rok na komediowe podsumowanie. Poza tym poziom humoru na wyjątkowo niskim poziomie.

Przegląd wydarzeń roku, który zostanie zapamiętany na wiele pokoleń. Rozpoczyna się od pożarów lasów w Australii i wystąpienia młodej aktywistki proekologicznej w Davos (kto to jeszcze pamięta?), a potem dochodzi do pandemii koronowirusa i wydarzeń wokół Prezydentury Trumpa: próby impeachmentu, wyłonienia Bidena jako kontrkandydata, emocjonującej kampanii i kontrowersyjnych wyborów z powyborczymi protestami.

Subiektywny przegląd wydarzeń roku, ale tylko z anglosaskiego punktu widzenia. Patrząc obiektywnie to za mało jest światowych konsekwencji pandemii, a za dużo politycznych wydarzeń politycznych w USA i Wielkiej Brytanii. Taki rok zasłużył na zdecydowanie obiektywniejsze potraktowanie. W dodatku poziom poczucia humoru jest na niskim poziomie, a przede wszystkim przeładowany złośliwościami: ileż można słuchać o wieku Bidena, czy też osobliwym stylu życia Trumpa. Raz może jest śmiesznie, ale powtarzane wielokrotnie staje się żałosne. Ogląda się więc z narastającą irytacją, chyba że ktoś ma podobne uczucia do polityków, co liczni (pięciu scenarzystów to swoisty rekord) twórcy tego filmu.


Ciekawa koncepcja, stylizowania na film stricte dokumentalny niewiele więc pomaga. Jedynie wzmaga apetytów, jak dobra byłaby to produkcja gdyby równomiernie i obiektywnie rozłożono akcenty. Zaangażowanie znanych aktorów do ról stylizowanych na dokumentalne: samej królowej, doradczyni Trumpa, zwolenniczki pandemii, historyka zafascynowanego serialami, uzależnionej od Internetu, czy też wytypowanej jako najbardziej standardowa osoba, jest pomysłowe, ale niestety zamienia się w dokumentalne gadające głowy.


Plusy:

+ przegląd roku

+ udawanie dokumentu

+ poprawny montaż

+ zaangażowanie znanych aktorów


Minusy:

- ukierunkowanie na ośmieszanie polityków

- anglosaskie

- brak wyważenia

- marne poczucie humoru

- zbyt wielu scenarzystów


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Death to 2020

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2020

premiera: 27 grudnia 2020

gatunek: paradokument


· reżyseria: Al Campbell, Alice Mathias

· scenariusz: Charlie Brooker, Annabel Jones, Tom Baker, Kemah Bob, Ken Bordell

· występują: Samuel L. Jackson, Hugh Grant, Lisa Kudrow, Kumail Nanjiani, Tracey Ullman, Donald Trump, Joe Biden, Boris Johnson

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon