„Geniusze” – polska bomba atomowa (ocena 7/10)

Biografia polskiego matematyka pełna (zrozumiałych) wyrzutów sumienia.
Stanisław Ulman pracujący w 1941 roku jako wykładowca matematyki na uniwersytecie w USA dostaje propozycję badań nad nową bronią. Ma ona wystraszyć pogrążoną w wojnie Europie i zapobiec rozlewowi krwi.
Stosunkowo przekrojowa biografia obejmująca okres od rozpoczęcia prac nad projektem „Manhattan” do konsekwencji wytworzenia tak straszliwie broni. I właśnie dylematy moralne są największą siłą filmu. Historia pokazuje, że jednak fakt posiadania broni atomowej powstrzymał świat przed kolejnymi konfliktami ogólnoświatowymi, a tragiczne użycie bomby przez USA były jak do tej pory jedynymi przypadkami.
Film potrafi zmiękczyć moralne dylematy krztyną poczucia humoru (anegdoty) i pobocznymi wątkami rodzinnymi. Natłok tego wydaje się ponad stan filmu fabularnego i może lepiej sprawdziłoby się w konwencji serialowej. Należy jednak pozytywnie odnotować szczegółowe oddanie wizji epoki poprzez drobiazgowe dobranie scenografii, charakteryzację i kostiumy.
Produkcja nie przebiła się w polskich kinach. Może ze względu na pandemię, a może przez dystrybutora. Obejrzenie tego filmu w zamkowej scenerii kazimierzowskiego festiwalu Dwa Brzegi, mimo chłodu i niewygodnych siedzeń, było wielkim przeżyciem.
Plusy:
+ dylematy moralne
+ wyrazista postać bohatera
+ krztyna poczucia humoru
+ drobiazgowa scenografia, kostiumy, charakteryzacją oddające okres historyczny
+ seans w zamkowej scenerii
Minusy:
- przeskoki czasowe
- rozwleczona biografia
- kiepska dystrybucja i brak promocji
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Adventures of a Mathematician
produkcja: Niemcy, Polska, Wielka Brytania
rok: 2020
dystrybucja: TVP
premiera: 11 czerwca 2021
gatunek: biograficzny
· reżyseria: Thor Klein
· scenariusz: Thor Klein na postawie autobiograficznych wspomnień „Przygody matematyka”
· obsada: Philippe Tłokiński, Joel Basman, Sam Keeley, Sabin Tambrea, Mateusz Więcławek
Comments