top of page

„Gdy sen nie nadchodzi” – apokalipsa bezsenności (ocena 6/10)


W lesie dziś nie zaśnie nikt” w wersji globalnej.

Pracowniczka laboratorium ze względu na stan psychiczny nie może opiekować się dwójką swoich dzieci. Gdy je odwozi od matki dochodzi do wypadku spowodowanego zanikiem energii na całym globie i unieruchomieniem samochodów. Przerwa w zasileniu ma jednak znacznie boleśnie konsekwencje – dla całej ludzkości.

Nieco że w realu pandemia. I nie jest łatwo. To jeszcze filmowi twórcy prześcigają się w wizjach niespodziewanych klęsk dla ludzkości. Tym razem, co gorsza nie wiadomo z jakiego powodu (ślad chiński to czytelna aluzja do koronawirusa), dopada przypadłość bezsenności. Niby mało groźne, ale po kilku dniach bez snu człowiek umiera. Działać trzeba więc szybko, a nawet nie wiadomo czy jest spowodowany zanik energii, który zapoczątkował problem. Apokalipsę bezsenności obserwuje z punktu widzenia amerykańskiej rodziny, matka z problemami – a jakże ze snem, oraz dwójka dzieci. Żeby było współcześnie nie ma ojca, który miałby ratować rodzinę z niełatwej opresji. Ogląda się dobrze, nawet można trzymać kciuki. Nie jest łatwo rozsupłać taką sytuację, ale twórcy podejmują się próby.


Budżet filmu raczej niewielki. Nie ma jednak potrzeby wprowadzać efektów specjalnych, bo to nawet nie wiadomo czy kosmici zaatakowali w ten sposób ludzkość. Do kin drogi nie znajdzie, ale jak na film netflixowy to całkiem przyjemna rozrywka (?) – do zapomnienia, na jeden wieczór.


Plusy:

+ poprawnie poprowadzony wątek przewodni

+ ciekawi bohaterowie

+ poprawne dialogi

+ próba wybrnięcia w finale


Minusy:

- kłopoty z rozwinięciem akcji

- wyraźnie ograniczony budżet

- zbyt pesymistyczna wizja jak na potrzebę wyjścia z pandemii

- netflixowa dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Awake

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2021

premiera: 9 czerwca 2021

gatunek: katastroficzny

dystrybucja: Netflix


· reżyseria: Mark Raso

· scenariusz: Mark Raso, Joseph Raso

· muzyka: Antonio Pinto

· zdjęcia: Alan Poon

· montaż: Michele Conroy

· obsada: Gina Rodriguez, Jennifer Jason Leigh, Barry Pepper, Finn Jones, Shamier Anderson, Ariana Greenblatt, Frances Fisher, Elias Edraki, Lucius Hoyos, Gil Bellows

Opmerkingen


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page