„Fatima” – siostra Łucja (ocena 7/10)
Solidne kino religijne, chociaż niewiernych nic nie przekona.
Dziesięcioletniej Łucji objawia się anioł ukazując brata walczącego na froncie I Wojny Światowej. Kolejne objawienie wobec trójki dzieci ukazuje Białą Pannę. Obiecuje pojawiać się co miesiąc i prosi o modlitwę za świat. W kolejnych objawieniach ujawnia tajemnice i wizje przyszłości. Wydarzenie odbijają się szerokim echem w całej Portugalii. W kolejnych miesiącach do malutkiej Fatimy przybywają tłumy ludzi zmęczonych tragiczną, wojenną rzeczywistością. W trakcie ostatniego objawienia dochodzi do zjawiska nadprzyrodzonego.
Objawienia fatimskie przeszły do historii kultu religijnego. Budzą wiele dyskusji i rozważań. Film w sposób kompleksowy rekonstruuje wydarzenia. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia najstarszej z trójki dzieci. Pokazuje ostracyzm środowiska, także najbliższej rodziny, reakcje władz państwowych i kościelnych. Dzięki temu rysuje kompleksowy obraz otoczenia, a także wciąż pojawiających się kontrowersji. W końcu dlaczego Matka Boska ukazuje się małym dzieciom, z nieznanego zakątka świata? Czy są one w stanie przekazać Boskie Przesłanie?
Film pokazuje również bardziej współczesny dialog starszej już Siostry Łucji z ateistycznie nastawionym pisarzem. Ta konfrontacja teologiczna jest jedynie zarysowana, a stanowi spory potencjał. Można odnieść wrażenie niewykorzystanego motywu.
Kino religijne ma zwykle problem z rozłożeniem akcentów i realizacją filmową. Tym razem dopracowano szczegóły, dobrze rozpisano dialogi, wyraziście wyszło również aktorstwo. To poprawne kino, które w przypadku innej tematyki zachwyciłoby wielu krytyków. Ale ze względu na religijne przesłanie pozostanie propozycją dla wierzących w objawienia odbiorców.
Plusy:
+ kompleksowość wydarzeń
+ religijne przesłanie
+ przekonujące aktorstwo
+ poprawne realizacyjnie
Minusy:
- mało wykorzystany motyw współczesnej dyskusji teologicznej
- marne szanse na przekonanie antyklerykałów
Zwiastun:
produkcja: Portugalia, Stany Zjednoczone
rok: 2020
data premiery: 1 października 2021
dystrybucja: Monolith Films, Rafael Film
gatunek: religijny
· reżyseria: Marco Pontecorvo
· scenariusz: Marco Pontecorvo, Valerio D'Annunzio, Barbara Nicolosi
· muzyka: Paolo Buonvino
· obsada: Stephanie Gil, Alejandra Howard, Jorge Lamelas, Joana Ribeiro, Lúcia Moniz, Marco d'Almeida, Sônia Braga, Harvey Keitel, Joaquim de Almeida, Goran Višnjić
Comments