top of page

„Fatima” – siostra Łucja (ocena 7/10)


Solidne kino religijne, chociaż niewiernych nic nie przekona.

Dziesięcioletniej Łucji objawia się anioł ukazując brata walczącego na froncie I Wojny Światowej. Kolejne objawienie wobec trójki dzieci ukazuje Białą Pannę. Obiecuje pojawiać się co miesiąc i prosi o modlitwę za świat. W kolejnych objawieniach ujawnia tajemnice i wizje przyszłości. Wydarzenie odbijają się szerokim echem w całej Portugalii. W kolejnych miesiącach do malutkiej Fatimy przybywają tłumy ludzi zmęczonych tragiczną, wojenną rzeczywistością. W trakcie ostatniego objawienia dochodzi do zjawiska nadprzyrodzonego.

Objawienia fatimskie przeszły do historii kultu religijnego. Budzą wiele dyskusji i rozważań. Film w sposób kompleksowy rekonstruuje wydarzenia. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia najstarszej z trójki dzieci. Pokazuje ostracyzm środowiska, także najbliższej rodziny, reakcje władz państwowych i kościelnych. Dzięki temu rysuje kompleksowy obraz otoczenia, a także wciąż pojawiających się kontrowersji. W końcu dlaczego Matka Boska ukazuje się małym dzieciom, z nieznanego zakątka świata? Czy są one w stanie przekazać Boskie Przesłanie?


Film pokazuje również bardziej współczesny dialog starszej już Siostry Łucji z ateistycznie nastawionym pisarzem. Ta konfrontacja teologiczna jest jedynie zarysowana, a stanowi spory potencjał. Można odnieść wrażenie niewykorzystanego motywu.


Kino religijne ma zwykle problem z rozłożeniem akcentów i realizacją filmową. Tym razem dopracowano szczegóły, dobrze rozpisano dialogi, wyraziście wyszło również aktorstwo. To poprawne kino, które w przypadku innej tematyki zachwyciłoby wielu krytyków. Ale ze względu na religijne przesłanie pozostanie propozycją dla wierzących w objawienia odbiorców.


Plusy:

+ kompleksowość wydarzeń

+ religijne przesłanie

+ przekonujące aktorstwo

+ poprawne realizacyjnie


Minusy:

- mało wykorzystany motyw współczesnej dyskusji teologicznej

- marne szanse na przekonanie antyklerykałów


Zwiastun:

produkcja: Portugalia, Stany Zjednoczone

rok: 2020

data premiery: 1 października 2021

dystrybucja: Monolith Films, Rafael Film

gatunek: religijny


· reżyseria: Marco Pontecorvo

· scenariusz: Marco Pontecorvo, Valerio D'Annunzio, Barbara Nicolosi

· muzyka: Paolo Buonvino

· obsada: Stephanie Gil, Alejandra Howard, Jorge Lamelas, Joana Ribeiro, Lúcia Moniz, Marco d'Almeida, Sônia Braga, Harvey Keitel, Joaquim de Almeida, Goran Višnjić

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page