„Dziennik blokady” – oblężenie Leningradu (ocena 8/10)
Wstrząsający obraz gehenny ludności cywilnej w trakcie wielomiesięcznego oblężenia miasta.
Po wypowiedzeniu Związkowi Radzieckiemu przez Hitlera wojny faszystowska armia w kilka miesięcy dociera pod Leningrad. Tam rozpoczyna wielomiesięczne oblężenie mające na celu zdobycia miasta bez walki.
Rozpoczyna się od idyllicznej sceny z obozu wojsk niemieckich, gdy szykowna dama dostępuje zaszczytu rozpoczęcia codziennego ostrzału artyleryjskiego. Gdy akcja przenosi się do miasta ujawnia się widok wstrząsający: masowo umierający z głodu i chłodu ludzie. Wysiłkiem jest wywiezienie ciała najbliższej osoby do kostnicy. Bohaterka filmu podejmuje dramatyczną próbę odnalezienia ojca.
Film operuje długimi scenami oraz czernią i bielą. Podkreśla to gehenną zwykłego człowieka. Samej wojny nie ma w tym wiele – to głównie walka z własnym organizmem osłabionym brakiem pożywienia i dotkliwym mrozem. Historia oparta na pamiętnikach opowiadana jest głównie z offu – pozbawieni człowieczeństwa ludzie prawie się nie komunikują. Fantastyczne oddanie rzeczywistości przez zdjęcia, kostiumy, scenografię, a na dodatek symboliczna muzyka Mozarta – chociaż głównie w nim filmie operuje się ciszą.
Powstał film ukazujący wstrząsający obraz wojennych konsekwencji dla ludności cywilnej. Nawet jeżeli same kwestie militarne są jedynie objaśniane w napisach to wydźwięk antywojenny jest wyraźny. Szkoda że film nie przebił się od dystrybucji kinowej, bo obejrzenie go na dużym ekranie wzmacnia i tak mocny przekaz.
Plusy:
+ wstrząsający obraz gehenny mieszkańców oblężonego miasta
+ wydłużane sceny pogłębiające poczucie tragizmu
+ operowanie czernią i bielą
+ drobiazgowa scenografia i kostiumy
+ idealne do przesłania operowanie narracją z offu
+ kolorowe przerywniki
+ muzyka Mozarta
+ dokumentalna forma
Minusy:
- ubogie naszkicowanie kontekstu wojennego
- pretensjonalna końcówka
- brak dystrybucji kinowej
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Blokadnyy dnevnik
produkcja: Rosja
rok: 2020
gatunek: wojenny
festiwale: Sputnik 2021, MFF Moskwa
· reżyseria, scenariusz, montaż: Andriej Zaicew
· zdjęcia: Irina Uralska
· muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart
· obsada: Olga Ozołłapinia
Comments