top of page

„Druga połowa” – komedia piłkarska (ocena 7/10)


Odważna idea rozszerzenia kręgu odbiorców komedii romantycznej o mężczyzn poprzez umieszczenie historii w środowisku piłkarskim.

Polska reprezentacja przegrywa kluczowy mecz w eliminacjach z Irlandią. Ma tylko iluzoryczne szanse awans z uwagi na konfrontację z zawsze wygrywającymi Niemcami. Na konferencji prasowej trener zostaje zaatakowany przez jednego dziennikarza, a w szatni dochodzi do rękoczynów. Tymczasem córka trenera, lekarka wciąż z nim mieszkająca, zmaga się z absztyfikantami. I tak mija następnie dziesięć dni do kluczowego meczu z Niemcami.

Za fabułę odpowiada trzech scenarzystów. Można odnieść wrażenie, że każdy za coś innego. Jak na komedię romantyczną wątek piłkarski jest potraktowany pieczołowicie obejmując zarówno stosunki w gronie dziennikarskim, jak i piłkarskim. Przerysowań i nieprawidłowości jest co prawda cała masa, już sam fakt 10-dniowej przerwy między meczami reprezentacji razi, ale pojawiają się także elementy trafione. Jak chociażby stosunki na linii sztab-dziennikarze, pogoń za sensacją, nadmierny pesymizm środowiska i nadmierny optymizm opinii publicznej, czy chociażby przerośnięte ego piłkarskich gwiazdorów.


Dużo gorzej jest z wątkiem romantycznym. Nawet dla najzagorzalszych fanów miłosnych historii nakreślony ciąg zdarzeń jest zbyt naciągnięty. Do tego bohaterowie są mało roztargnieni, i trudno ich lubić. A co dopiero kibicować w rozwiązaniu romantycznych supełków.


Film ma wszelkie wady polskiej komedii romantycznej. Najbardziej rzuca się w oczy nachalny product placement. Także sztampowe widoczki Warszawy (wieżowce, stadion, rzeka) bardziej irytują niż poprawiają klimat. Nic dziwnego, że dużo lepiej zaczynają wypadać filmowo historie opowiadane w innych polskich miastach.


Mimo tych wszystkich wad film ogląda się z przyjemnością. Zapewne zasługa w tym dobrego tempa, skompaktowania wydarzeń do kilku dni i braku angażu do ról pierwszoplanowych znanych gwiazd polskich komedii romantycznych. Dzięki temu na pierwszy plan wysuwa się postać trenera – charyzmatycznie zagrana przez Pazurę. Ma ona w sobie nawet pierwiastek dramatyczny, niespotykany w tak luźnych filmach, a sam aktor umiejętnie to uwypukla. Atrakcją są także epizody twarzy znanych z polskiej piłki. Szpakowski już nie pierwszy raz bryluje w filmie, ale taki Grzegorz Krychowiak wypadł co najmniej zabawnie.


Druga połowa” trafia w dobry czas. Wreszcie otwarte kina. I duża impreza piłkarska za pasem. Dziwi zatem słaba frekwencja, chociaż nieliczna widownia bawi się dobrze.


Plusy:

+ ukazanie środowiska piłkarskiego

+ dobrze się ogląda

+ rola Pazury

+ epizody aktorskie twarzy polskiej piłki

+ dobre tempo

+ piłkarska data premiery


Minusy:

- przerysowania scenariuszowe

- product placement

- pocztówkowe widoczki Warszawy


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2021

gatunek: komedia

dystrybucja: Kino Świat

data premiery: 28 maja 2021


· reżyseria: Łukasz Wiśniewski

· scenariusz: Sebastian Staszewski, Jarosław Stróżyk, Marcin Mastalerek

· obsada: Cezary Pazura, Marianna Zydek, Maciej Musiał, Jacek Knap, Małgorzata Rozenek-Majdan, Andrzej Grabowski, Rafał Rutkowski, Leszek Lichota, Dariusz Szpakowski, Grzegorz Krychowiak

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page