„Domysł” – mroczna Argentyna (ocena 6/10)


Mroczny argentyński kryminał zbyt wiele razy mylący tropy.

Policjant podejrzewany o spowodowanie śmiertelnego wypadku zabójcy swojej żony dostaje w śledztwie o morderstwie młodej dziewczyny do pomocy początkującą policjantkę.

Z pozoru klasyczny kryminał jednak zawiera kilka wątków: porywacz dziewic, wypadek rowerzysty, śmierć młodej dziewczyny. Wydaje się to na wersję filmową zbyt wiele i trójka scenarzystów słabo radzi sobie z rozłożeniem akcentów. Dodatkowo chce wodzić widza za nos, ukrywając tropy w szczegółach, a finalnie wychodzi jak na taki zabieg zbyt banalnie. Można by z tego zrobić trzy osobne filmy, albo serial. Widza angażują za to wyraziści bohaterowie, całkiem nieźle zagrani, z dobrze rozpisanymi dialogami – to sceny przesłuchań wypadają zdecydowanie najlepiej. Twórcy postawili na mroczny klimat, nie ukrywaj również scen stosunkowo brutalnych. Trafią pewnie w gust widza lubującego się w podobnych klimatach, chociaż odrobinę zabrakło budżetu na charakteryzację.


Realizacyjnie to film poprawny, szczególnie że kinematografia argentyńska nie posiada większej swobody budżetowej. Zapewne można było więcej wycisnąć z pierwowzoru książkowego, jednak w wysypie sztampowych filmów ten stanowi pewien oryginalny wyjątek.


Kino coraz bardziej przenosi się do Internetu, pozyskanie przez Netflix stosunkowo mało popularnej argentyńskiej filmografii jest jednym z pierwszych symptomów szerszego wykorzystania ogólnoświatowych produkcji. Wcześniej czy później widzowie obędą się z najpopularniejszymi źródłami jak USA, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Filmy z mniej znanych krajów są co prawda gorsze realizacyjnie – głównie ze względów budżetowych, chociaż już niewiele, ale za to mają swoją specyfikę.


Plusy:

+ mroczny klimat

+ wyrazistość bohaterów

+ niezłe dialogi

+ poprawny montaż

+ pozyskanie filmu rodem z Argentyny na Netflixa


Minusy:

- za wiele wątków

- zbyteczne zwroty akcji

- irytujące mylenie widza

- za wiele szczegółów

- banalny finał

- widoczna inspiracja książkowa


Zwiastun:


tytuł oryginalny: La corazonada

produkcja: Argentyna

rok: 2020

premiera: 28 maja 2020

gatunek: kryminał


· reżyseria: Alejandro Montiel

· scenariusz: Florencia Etcheves, Mili Roque Pitt, Alejandro Montiel na podstawie powieści Florencii Etcheves

· obsada: Luisana Lopilato, Joaquín Furriel, Rafael Ferro, Maite Lanata, Juan Manuel Guilera, Delfina Chaves, Marita Ballesteros, Sebastián Mogordoy, Abel Ayala

Ostatnie posty
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Twitter Social Icon