top of page

„Diana. The Princess”: i żyli długo i szczęśliwie (ocena: 8/10)


Kompleksowa biografia postaci wszystkim doskonale znanej.

Diana Spencer poznała księcia Karola jako młoda, nieśmiałą dziewczyna. Małżeństwem i porodem dwójki chłopców żyła cała Wielka Brytania, a może i świat. Związek skończył się jednak fiaskiem, publicznym praniem brudów i rozwodem. Różnorako oceniana już dojrzała Lady Di poświęciła się działalności charytatywnej, szczególnie w zakresie zakazu stosowania min przeciwpiechotnych. Tragiczny koniec życia w paryskim tunelu poruszył cały świat i zapewnił jej wieczną pamięć, jednocześnie uwidaczniając skostniałość angielskiej monarchii.

Życie Diany to wdzięczny temat dla filmowców. Produkcji powstaje więc jak grzybów po deszczu. Ta jednak jest wyjątkowa. Oparta jedynie na archiwaliach. Kompleksowa, przynajmniej od poznania się z Karolem, i chronologicznie ułożona. A w tragicznym finale wręcz wzruszająca.


Produkcja, która powinna wytyczyć kierunek kina dokumentalnego. Nie gadające głowy, a archiwalia. Nie chaos narracyjny, a uporządkowana chronologia. Jak ktoś kiedyś będzie chciał poznać tragiczną historię Diany to ten film powinien obejrzeć w pierwszej kolejności.


Zalety:

+ historia opowiedziana archiwalnymi materiałami

+ kompleksowość biografii

+ drobiazgowa chronologia

+ poruszający finał

+ dopracowany montaż

+ trafny wybór materiałów


Wady:

- może umknąć w zalewie filmów o Dianie

- stereotypowe ukazanie mediów

- zawiera fakty powszechnie znane


Zwiastun:


produkcja: Wielka Brytania

rok: 2022

gatunek: dokument

festiwale: Festiwal Dwa Brzegi 2022

dystrybucja: M2 Films


· reżyseria, scenariusz: Ed Perkins

· montaż: Jinx Godfrey, Daniel Lapira

· muzyka: Martin Phipps

· obsada: Diana Spencer, Książe Karol, Królowa Elżbieta II, Książe Harry, Książe William, Książe Filip, Królowa Elżbieta, Księżniczka Anna, Camilla Parker-Bowles, Tony Blair, John Major, Jonathan Dimbleby, Martin Bashir

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page