top of page

„Czyściec” – zaświaty (ocena 6/10)


Mistyczne kino religijne, którego sukcesem jest obecność na ekranach multipleksów.

Przeżycia osób, które przeżyły śmierć kliniczną w interpretacji specjalistów kościelnych.

Motywem przewodnim filmu jest ukazanie potrzeby modlitwy za zmarłych, którzy jej potrzebują aby odkupić grzechy i wejść do Królestwa Niebieskiego. Czyściec wbrew pozorom jest niedawną koncepcja teologiczną. Stanowi obecnie kanon Kościoła Katolickiego. Nauka Kościoła zestawiona jest z przeżyciami osób, które doświadczyły śmierci klinicznej oraz mistykami. Główny przekaz płynie od lwowianki Fulli Horak, która swoje przeżycia z kontaktu ze świętymi spisała w książce „Piękna Pani”. Ważnym wątkiem jest również postać Ojca Pio.

Film próbuje uatrakcyjnić dokumentalną formułę częścią fabularną. Ta składa się jednak wszystkiego z jednej sceny z życia Horak (jeszcze nietrafiona decyzja z angażem Kożuchowskiej) i dość karykaturalnymi współczesnymi ukazującymi śmierć ojca młodego mężczyzny. Zdecydowanie lepiej wypada warstwa dokumentalna. Co prawda składa się głównie z „gadających głów”, jednak ich przekaz jest spójny. Co prawda nie przekonujący dla ateistów, zatrważający dla grzeszników, ale jasny i klarowny z punktu widzenia kanonu nauki Kościoła. I zawierający wiele ciekawych spostrzeżeń oraz kompleksowy przekaz religijny.

Doświadczony twórca kina religijnego - Michał Kondrat wplata w fabułę wszystkie ważne dla siebie tematy. Nawet jeżeli jest to krótki epizod o ochronie życia poczętego – nie mający powiązania z ogólnym przesłaniem. Można odnieść wrażenie, że wszystkie filmy religijne autorstwa tego reżysera są do siebie bardzo zbliżone. Jednak najważniejsze jest religijne przesłanie. Jak widać krytykowana zewsząd forma nie musi być wcale przeszkodą, bo film trafił do multipleksów, i gdyby nie pandemiczne okoliczności mógłby cieszyć się całkiem niezłą frekwencją. Pewnie spotka się z falą ostracyzmu, ale dla autora ważna jest ta jedna owieczka, która dzięki przekazywanym treściom zmieni swoje życie.

Plusy:

+ przekaz religijny

+ ciekawe wypowiedzi

+ dystrybucja w multipleksach

Minusy:

- uboga wersja fabularna

- nieprzekonujące dla ateistów, zatrważające dla grzeszników

- karykaturalny angaż Kożuchowskiej

Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2020

data premiery: 23 października 2020

dystrybucja: Kondrat Media

gatunek: religijny

· reżyseria, scenariusz: Michał Kondrat

· zdjęcia: Mateusz Pastewka, Mariusz Nowakowski

· montaż: Jan Sobierajski

· muzyka: Bartosz Chajdecki

· obsada części fabularnej: Małgorzata Kożuchowska, Philippe Tłokiński, Ida Nowakowska, Kamila Kamińska, Olga Bończyk, Henryk Gołębiewski

· występują w części dokumentalnej: Marciano Morra, Don Paul Denizot, Dominik Chmielewski, Monika Chilicka, Pasquale Bellanti, Wojciech Skóra Carlo Maria Laborde

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page