top of page

„Biografie spod ciemnej gwiazdy” – Marek Ruszczyc


Pozycja sprzed trzydziestu lat. Ciekawy temat, ale forma mało przystępna dla współczesnego czytelnika.

Dziewięć historii postaci barwnych, ale posiadających negatywny, często zbrodniczy wpływ w swojej epoce: władzcy, szarlatani, uwodziciele, jątrzyciele. Osoby, które może nie zadecydowały o przebiegu wydarzeń historycznych, ale w swojej skali miały destrukcyjny udział.

Autor książki Marek Ruszczyc był polskim pisarzem i dziennikarzem w okresie PRL specjalizującym się w historycznych epokach napoleonizmu, carskiej Rosji i włoskiej monarchii. Stąd zapewne wybór bohaterów: władczyni Neapolu, słynnego uwodziciela rodem z Wenecji, ulubieńca dworu carskiego, czy też alchemika z którego usług korzystał Napoleon. Zamiarem miało być jednak przedstawienie charakterystyki zła, przyczyn takich skłonności w człowieku oraz destrukcyjnym wpływie na całe otoczenie. Pod takim względem dobór „bohaterów” jest co najmniej słaby. Dla przykładu, czy taki Casanova faktycznie był wcieleniem zła, poza tym że uwodził naiwne kobiece serca. Zresztą autor nawet nie zbliża się do rozwikłania przyczyn takiej, a nie innej postawy przedstawianych postaci. Książka to raczej sucha biografia, zbieranina faktów, kolejnych wydarzeń - przypominająca bardziej książkę do historii niż ciekawą opowieść. Nawet prześledzenie biografii tych bohaterów na Wikipedii wydaje się ciekawsze. Może to kwestia innego języka, nie przystępnego współcześnie, ale lektura Ruszczyca jest męcząca, nudna i monotonna.


Z tych dziewięciu rozdziałów najszerzej opisany został ostatni, poświęcony Rasputinowi. I nawet tutaj autor sobie słabo poradził. Próbował odwrócić narrację rozpoczynając od ostatniej chwil życia carskiego ulubieńca, a później dopiero cofnął się do genezy jego popularności na dworze. Rozciągnął ten ostatni rozdział w książce tak, że po lekturze pozostaje jak najgorsze wrażenie.


Z pozoru cieniutka książka, o wydawałoby się ciekawej tematyce jest ciężkim do przebrnięcia, męczącym dla czytelnika wyzwaniem, z lektury której i tak niewiele pozostaje. Bo o bohaterach i wydarzeniach tej książki można znaleźć dużo więcej ciekawych pozycji.


#READLIST 2019 35/52

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page