top of page

„Aline. Głos miłości” – Céline Dion (ocena 6/10)


Muzycznie – wzruszająco. Biograficznie – rozwlekłe.

Wychowywana w biednej rodzinie, jako najmłodsza z wielodzietnego rodzeństwa, niezbyt urodziwa dziewczynka przejawia niezwykłe zdolności głosowe. Kariera wielkiej piosenkarki stoi otworem, pod warunkiem wybicia się z dołów społecznych.

Są dwa rodzaje podejść do ukazania słynnych postaci. Jedno zakłada skupienie się na epizodzie z życia, czego przykładem równolegle obecny na ekranie film o Kalinie Jędrusik Twórcy produkcji o Céline Dion poszli odmiennym torem chcąc ukazać prawie całe życie. Mamy tutaj więc: dzieciństwo (nawet plany rodziców co by w ogóle nie mieć dzieci .. skończyło się na czternastu ..), odkrycie talentu muzycznego, pierwsze próby wybicia, romans i małżeństwo z dużo starszym mężczyzną, lata chwały i popularności, problemy z głosem, macierzyństwo, śmierć współmałżonka. Taka kompleksowa biografia wymaga precyzyjnego doboru scen i umiejętnie sterowania przeskokami czasowymi. I takiej umiejętności twórcom tej produkcji brakuje. Przez co film co prawda zawiera wiele prawdziwych wydarzeń z życia, ale jest rozwleczony i męczy niepotrzebnymi scenami. Wydaje się, że problemem jest tutaj zbyt wiele funkcji sprawowanych przez Valérie Lemercier, która jako piosenkarka miała pewnie osobiste podejście do tematu. Ale łączenie roli reżysera, aktora, scenarzysty i piosenkarki wyraźnie ją przerosło.


Co nie oznacza że jest to produkcja nieudana. Pod względem muzycznym robi naprawdę dobre wrażenie. Nie oszczędzano czasu na ukazanie długich fragmentów występów scenicznych i samych piosenek, które w trakcie całego filmu przewijają się w tle. Są momenty wręcz wzruszające. To ważne z uwagi na fakt, że bohaterka sama może zweryfikować opowieść filmową o niej samej. Może z tego powodu dokonano mało spotykane zabiegu zamiany nazwisk – ale tylko mało rozeznany widz będzie miał problemy z szybkim rozpoznaniem właściwej tożsamości protagonistki.


Dziwi natomiast w kontekście tak znanej postaci słabe rozpropagowanie filmu, który wchodzi w ograniczonej dystrybucji, wprowadzany przez dystrybutora specjalizującego się w bardziej niszowych produkcjach.


Plusy:

+ dużo piosenek

+ wzruszające momenty

+ przemiana z brzydkiego kaczątka w piękną kobietę

+ ciekawe zabiegi: zmiana nazwiska, zaangażowanie aktorki do ról w diametralnie różnym wieku


Minusy:

- zbyt rozwlekła biografia

- wątpliwy dobór scen

- bardzo słabe rozpropagowanie filmu


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Aline

produkcja: Francja, Kanada

rok: 2020

dystrybucja: Galapagos Films

premiera: 10 listopada 2021

gatunek: biograficzny


· reżyseria: Valérie Lemercier

· scenariusz: Valérie Lemercier, Brigitte Buc

· zdjęcia: Laurent Dailland

· montaż: Jean-François Elie

· obsada: Valérie Lemercier, Sylvain Marcel, Danielle Fichaud

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page