top of page

„Albańska dziewica” – ateizm bezradny (ocena 7/10)


Komunistyczny ateizm najwyraźniej nie przyjął się na albańskiej prowincji, gdzie stosunki społeczne oparte są na wieloletnich religijno-tradycjonalistycznych zwyczajach.

Młoda albańska dziewczyna w latach mrocznego komunizmu wychowująca się w wiejskiej tradycyjnej rodzinie nawiązuje kontakt z piśmiennym chłopcem przybyłym z miasta. Jej los matrymonialny zależy jednak od tradycyjnych ludowych zwyczajów, o czym dobitnie przekona się po osiągnięciu wieku pełnoletności.

Mroczne czasy w Albanii wyróżniły się nakazem obowiązkowego ateizmu, co miało stworzyć pierwszy na świecie kraj bez religii. Film dobitnie ukazuje jaką utopią było to na wiejskiej prowincji, gdzie praktycznie ideologii socjalistycznej nie widać. Film przechodzi przez trzy okresy, ale nie skupia się na polityce, bo ta nie wpływa na codzienne życie, a skomplikowanych dla współczesnego widza stosunkach społecznych wynikających z wieloletnich tradycji i zwyczajów. Wyrazista rola kobieca ukazuje jednak, iż nawet w tak męskich patriarchalizmie siła kobiet może stać się dominująca.


To piękny krajobrazowo film podkreślany wysmakowanymi ujęciami operatorskimi. Aż trudno uwierzyć, ze w tak pięknej scenografii kryje się tyle zła, trudu życia i niesprawiedliwości społecznej. Pokaz w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego przysporzy poznaniu historii tego obecnie jednego z biedniejszych krajów, chociaż piłkarsko rywalizującego z Polską o awans do Mundialu.


Plusy:

+ empatyczne

+ ukazanie albańskich tradycji

+ komunizm niewidoczny na prowincji

+ konsekwentna narracja

+ kobiecy wydźwięk

+ bardzo dobra główna rola

+ piękne krajobrazy


Minusy:

- nadmiernie przeciągnięty

- mało zrozumiały dla widza z kraju Zachodu


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Virgjëresha Shqiptare

produkcja: Albania, Belgia, Niemcy, Kosowo

rok: 2021

gatunek: dramat

festiwale: Warszawski Festiwal Filmowy


· reżyseria: Bujar Alimani

· scenariusz: Katja Kittendorf

· zdjęcia: Jörg Widmer

· montaż: Philipp Thomas

· muzyka: Olaf Didolff

· obsada: Rina Krasniqi, Mimoza Azemi, Shkurte Syleijmani, Gresa Pallaska, Nik Xhelilaj, Alban Ukaj, Astrit Kabashi, Lum Veseli, Igli Zarka, Jonida Vokshi, Lulzim Zeqja, Viktor Zhusti, Kasem Hoxha

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page