top of page

„A-ha” – Take on Me (ocena 5/10)


Kultowy norweski zespół muzyczny z lat 80-tych, którzy zasłynął głownie jednym przebojem.

Norweski zespół trójki nastolatków podbił w latach 80-tych światowe listy przebojów. Ich przebój „Take on Me” do dzisiaj ma charakter sentymentalny. Zespół przez wiele lat był uwielbiany przez fanów, ale pozostał zapamiętany jako zespół jednego przeboju.

Film o A-ha ma sentymentalny charakter. Już samo rozpoznawalne brzmienie wywołuje podniecenie u fanów i zainteresowanie u wszystkich pozostałych, którzy żyli w tamtym okresie. Niestety sam film nie podołał tematyce. Chaotyczna narracja, brak myśli przewodniej, losowo dobrane materiały archiwalne. A przede wszystkim mało muzyki – co bardzo w przypadku dokumentu stricte muzycznego irytuje.


W drugiej części widać pewną myśl przewodnią, jaką jest żal jednego z członków zespołu iż nie udało się w pełni wykorzystać potencjału. Tak częsty w światku wielkich gwiazd problem skonsumowania sukcesu został ledwie naszkicowany i praktycznie zupełnie rozwinięty.


Młodsi widzowie może poczują fenomen popularności A-ha, starsi sobie przypomną, ale finalnie słaba realizacja powoduje że film pomimo kinowej dystrybucji nie zostanie na dłużej zapamiętany.


Plusy:

+ sentymentalny wydźwięk

+ próby pogłębienia poczucia niewykorzystania sukcesu

+ wstawki animowane


Minusy:

- chaotyczna narracja

- przerywane fragmenty muzyczne

- za długie


Zwiastun:


produkcja: Norwegia, Niemcy

rok: 2021

polska premiera: 17 września 2021

gatunek: dokumentalny


· reżyseria: Thomas Robsahm, Aslaug Holm

· montaż: Jurriaan van Nimwegen

· występują: Morten Harket, Magne Furuholmen, Paul Waaktaar-Savoy

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page